Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > 100 tys demonstrantów. To ludzie chcą zmiany, nie technokraci.

100 tys demonstrantów. To ludzie chcą zmiany, nie technokraci.

Sobota 12 grudnia 2009 / Marta Śmigrowska

Starożytna chińska klątwa mówi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Żyjemy w ciekawych czasach, a to jest wyjątkowo ciekawy moment.

2,5 godziny zajęło stu tysiącom demonstrantów dotarcie pod kompleks konferencyjny Bella Center w Kopenhadze. Barwny pochód, upstrzony żółtymi transparentami, z hasłami typu: „Robić, nie gadać!”, zagrzewany był do marszu przez muzykę z głośników oraz tzw. samby (muzyków z wielkimi bębnami zawieszonymi na szyi wystukujących żywy, taneczny rytm).

Przebierańcy, rodziny z dziećmi, platformy, dziwne pojazdy w kształcie pand i smoków. Okrzyki mające zagrzać technokratów do podpisania tutaj w Kopenhadze wiążącego prawnie porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Ludzie wciąż stoją pod Bella Center, ogrzewając się przy ognisku z transparentów. Ja właśnie wymknęłam się z tłumu, by zdać relację z demonstracji.

Jedyna informacja międlona teraz w duńskiej telewizji (przypuszczam, że podobnie i w polskiej) to zatrzymanie 400 demonstrantów. 400 spośród 100 tys.. Jest o co kruszyć kopię.

Trudno się oprzeć wrażeniu, tutaj, w środku tego magla, że to historyczna chwila. Dlaczego? Bo stoimy u progu wielkiej zmiany. Bo te 100 tys. osób to tylko drobna reprezentacja milionów, które tej zmiany żądają. Lud przemówił: negocjatorzy mają zabrać się do roboty. Przełamać impas i przyklepać porozumienie na miarę potrzeb i rekomendacji naukowych.

Kopenhaga to epicentrum, ale demonstracje i wydarzenia związane ze szczytem klimatycznym odbywają się dzisiaj w ponad 110 krajach na świecie.

Te demonstracje to zresztą nie jedyny wyraz naprawdę silnego poparcia dla polityk klimatycznych na świecie. Internetowa platforma Avaaz zebrała pod apelem o podpisanie ambitnego porozumienia w Kopenhadze ponad 11 mln podpisów.

Czy można zignorować fakt, że ludzie żądają zmiany? Obudźmy się, ta zmiana dokonuje się na naszych oczach. Przeora systemy energetyczne, stosunki handlowe i sposób myślenia o rozwoju. Porwie nas, porwie tą Polskę, lekko jeszcze niedobudzoną. Nie ma odwrotu.

Starożytna chińska klątwa mówi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Żyjemy w ciekawych czasach, a to jest wyjątkowo ciekawy moment.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć: http://www.flickr.com/photos/zielonasiec
Jakieś wiadomości lub komentarze?
  • Paragrafy możesz tworzyć pozostawiając puste linijki. Jeśli chcesz dodać link wpisz: www.adresstrony.pl. Zostanie automatycznie przetworzony w link. Komentarze z reklamami będą natychmiast usuwane!

(Twój adres nie będzie publiczny)

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia