Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > COP 15 ruszyła!

COP 15 ruszyła!

Poniedziałek 7 grudnia 2009 / Emilia Ślimko

Dziś o godzinie 10.00 rozpoczęła się 15 Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, nazwana już najważniejszym spotkaniem międzynarodowym po II wojnie światowej.

Dyplomaci ze 192 krajów oraz ponad 15 tysięcy obserwatorów organizacji pozarządowych skupionych w Bella Center w Kopenhadze, będzie przez dwa tygodnie uczestniczyć i monitorować negocjacje nad kształtem międzynarodowego porozumienia. Wiążące i silne porozumienie o redukcji emisji , skuteczne łagodzenie skutków zmian klimatu oraz pomoc krajom najbiedniejszym w tym zakresie to konieczność - powtarzają kolejni przedstawiciele delegacji z całego świata.

Nowa prezydent COP Connie Hedegaard, przejmując stanowisko od ustępującego ministra Jana Nowickiego, podkreśliła w swoim przemówieniu , że nigdy jeszcze nie było tak silnej woli politycznej, by podjąć wiążącą decyzje w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu. „Jest to historyczna chwila. Czas na negocjacje już się skończył, nadeszła pora na konkretne zobowiązania i aktywne działania” – powiedziała Hedegaard.

Sekretariat UNFCCC podkreślił, że obecność przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego świata jest tutaj bardzo ważna. Obserwatorzy nie mogą jednak uczestniczyć w spotkaniach dla delegacji krajowych, bowiem w większości spotkania tego typu mają charakter zamknięty. Na ceremonii otwarcia Konferencji chętnych było tak dużo, że nie wszyscy zmieścili się do Sali. Niemniej jednak organizatorzy zadbali o nas, umożliwiając obejrzenie obserwatorom ceremonii na telebimach w drugiej sali plenarnej.

Polecamy strony:

http://en.cop15.dk/news

http://www.climatenetwork.org/

http://unfccc.int

Galeria:

Aby obejrzeć kolejne zdjęcie - kliknij gdziekolwiek na obrazku

  • Antynagrody dla najbardziej blokujących porozumieniePolska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia