Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!

O Kampanii NEO NAWYKI

Wtorek 28 września 2010 / Dominik Paszkiewicz

Akcja "Nowocześnie Energooszczędnie Odpowiedzialnie NEO NAWYKI" zgodnie ze swoją nazwą ma na celu promocję racjonalnego gospodarowania energią.

Zgodnie z zasadą "bawiąc uczyć" chcielibyśmy w możliwie ciekawy i interesujący sposób dzielić się z Wami wiedzą o użytkowaniu energii w sposób świadomy i odpowiedzialny.

Co to znaczy racjonalnie użytkować energię? Na pewno nie chodzi o zaprzestanie jej zużycia, a raczej o wykorzystywanie jej w sposób, który daje maksymalne korzyści przy minimalnym zużyciu. Do tego proponujemy mały energetyczny rachunek sumienia i odpowiedź na pytanie: czy mogę zmienić swoje nawyki, by były bardziej energooszczędne i odpowiedzialne? TAK! Do tej nowoczesnej zmiany zachęca właśnie nasza kampania!

Kampanię kierujemy zarówno do młodzieży, studentów i zwykłych użytkowników Internetu, jak też do organizacji pozarządowych, dziennikarzy i parlamentarzystów. Wierzymy, że świadome korzystanie z energii jest odpowiedzialnym nawykiem, który łatwo sobie wyrobić.

Dlaczego startujemy?

Po co myśleć o energii? Im więcej będziemy jej zużywać, tym większa będzie eksploatacja zasobów naszej planety, ponieważ energię wciąż jeszcze w znakomitej większości produkuje się poprzez spalanie paliw kopalnych. A brak komfortu Ziemi to brak naszego komfortu, bo wszyscy od niej zależymy. Spalanie coraz większych ilości paliw kopalnych powoduje zwiększenie ilości gazów cieplarnianych w atmosferze i... Ziemia szaleje. Zmienia jej się klimat – zmienia nam się klimat. Dyskomfort Ziemi odbija się nam czkawką powodzi, gwałtownych wiatrów i burz, całkowitym rozregulowaniem dotychczasowego w miarę przewidywalnego systemu klimatycznego. Szaleństwo klimatyczne ma też poważniejsze następstwa dla krajów rozwijających się, gdzie całe regiony walczą o przetrwanie w nowej nieprzewidywalnej i bardziej wymagającej rzeczywistości. Bądźmy racjonalni używając energii!

Dlatego zdecydowaliśmy się promować NEO NAWYKI.

Co jest w planach?

W ramach naszego projektu, w trakcie najbliższego półtora roku w różnych regionach Polski:

  • odbędą się 33 debaty studenckie z udziałem ciekawych ekspertów
  • przeprowadzimy cykl warsztatów dla organizacji pozarządowych
  • zorganizujemy energetyczne śniadania parlamentarno-studenckie z pomocą studentów zaznajomionych z projektowaniem nietypowych pojazdów
  • skonstruujemy upcyclingową konstrukcję rowerową, która weźmie udział w przygotowywanym na przyszłe wakacje rajdzie rowerowym na trasie rajdu, w Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie odbędą się 3 akcje uliczne, w trakcie których malowane będą graffiti, pokazywane filmy i przeprowadzane konkursy.

Przygotujemy również zestaw atrakcji dla internautów, którzy na naszej stronie www.dlaklimatu.pl będą mogli pograć w gry komputerowe oraz znaleźć w jednym miejscu fachowe i ciekawe informacje o energooszczędnych nawykach. Będą oni mogli również przekonać się, jak to jest, że prawie wszystkie dziedziny naszego życia mają związek z użytkowaniem energii i gdy w pogodzie dzieje się coś niespotykanego, może mieć to związek z naszym migającym światełkiem stan-by.


Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia