Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > Paul McCartney do Pameli Anderson: wegetarianizm to najlepszy sposób na (...)

Paul McCartney do Pameli Anderson: wegetarianizm to najlepszy sposób na łagodzenie zmian klimatu!

Środa 29 kwietnia 2009 / Marta Śmigrowska

Oboje wegetarianie. Oboje przeciwnicy naturalnych futer. Teraz Paul prosi Pamelę o wsparcie działań na rzecz ochrony klimatu.

Apel do Pameli ukazał się w najpoczytniejszym dzienniku anglojęzycznym na świecie – brytyjskim The Sun.

Co może uczynić dla klimatu zwykły obywatel, zaniepokojony tempem i konsekwencjami zmian klimatycznych?

Sir McCartney jednoznacznie wskazuje na dietę wegetariańską, jako na najbardziej skuteczny sposób ograniczenia naszego indywidualnego wpływu na globalne ocieplenie.

Powołuje się na raport przygotowany dla FAO - Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa przy ONZ pod nazwą „Livestock long shadow” („Długi cień zwierząt hodowlanych”).

Sir Paul McCartney spożywa wegetariański posiłek

Sir Paul McCartney spożywa wegetariański posiłek
Fot: flickr

Wg raportu hodowla bydła i trzody chlewnej jest jedną z najistotniejszych przyczyn zmian klimatycznych:

- 70% lasów Amazonii zostało wyciętych pod pastwiska dla zwierząt hodowlanych. Lasy Amazonii są jednym z najważniejszych pochłaniaczy CO2. Utrata tych lasów przyczynia się do przyspieszenia zmian klimatycznych.

- Hodowla zwierząt zajmuje już 30% terenów lądowych świata!.

- Hodowla bydła i trzody chlewnej przyczynia się do degradacji gleb oraz pogarszania jakości wody, do której dostają się odchody zwierzęce, antybiotyki, hormony, oraz pestycydy używane do spryskiwania zbóż na paszę.

Spożycie mięsa w krajach rozwiniętych rośnie. Rosną też brzuszki ich mieszkańców. Tymczasem znaczący odsetek mieszkańców krajów rozwijających się cierpi z głodu lub niedożywienia. W wielu miejscach na świecie drastycznie wzrosły ceny żywności – znaczna część zbóż przeznaczona jest na paszę dla zwierząt hodowlanych.

List do Pameli McCartney wystosował wspólnie z Dr Rajendrą Pachauri - noblistą, przewodniczącym IPCC – najważniejszego zespołu naukowego na świecie zajmującego się zmianami klimatycznymi, również wegetarianinem.

Na pierwszym zdjęciu: Pamela Anderson na plakacie organizacji PETA protesuje przeciwko noszeniu futer (fot: flickr)Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia