Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > FAQ klimatyczny > W latach 70-ch zachodnie media straszyły globalnym ochłodzeniem. Może zmiany (...)

W latach 70-ch zachodnie media straszyły globalnym ochłodzeniem. Może zmiany klimatu to kaczka dziennikarska?

Poniedziałek 25 maja 2009 / Marta Śmigrowska

Dla weteranów Wojen Klimatycznych, stara dobra śpiewka – „Jak tu wierzyć klimatologom, że mamy globalne ocieplenie skoro w latach 70-ch twierdzili, że nadchodzi nowa epoka lodowcowa” – wydaje się nigdy nie kończącą się grą w ciuciubabkę. Zdemaskowany raz i drugi, argument znów wyskakuje, kiedy w prasie ukazują się artykuły przytaczające naukowe podstawy globalnego ocieplenia.

W ciuciubabkę z globalnym ochłodzeniem

Sęk w tym, że podnosi się ten argument, ignorując rzeczywisty stan debaty naukowej tamtych lat. A jeżeli jakikolwiek argument ma być czymś więcej, niż tylko pustosłowiem służącym wygraniu debaty, musi mieć zakorzenienie w rzeczywistości.

Jeżeli naukowcy rzeczywiście przewidywali nadejście globalnego ochłodzenia, warto pójść za ciosem i zadać sobie pytanie, dlaczego tak postąpili i jakie to może mieć znaczenie dla obecnej naukowo-politycznej dyskusji nt. zmian klimatycznych. Jeżeli jednak naukowcy nie przewidywali globalnego ochłodzenia, ten argument należy odłożyc do lamusa.

John Fleck i William Connolley z Realclimate, wspólnie z Tomem Petersonem z National Climatic Data Center, przedsięwzięli przegląd literatury, by wyjść poza sceptyczną anegdotę i zrozumieć, co naukowcy rzeczywiście głosili w latach 70-ych odnośnie różnych sił kształtujących klimat od czasu pojawienia się człowieka. Rezultaty dostępne są w Biuletynie American Meteorological Society, a Doyle Rice napisał miłe streszczenie w USA Today. Wersja rozszerzona, oparta na prezentacji Toma Petersona na spotkaniu AMS w styczniu dostępna jest on line.

Klimatologia lat 70-ych znacznie różniła się od dzisiejszej. Rzadko podejmowano próby integrowania wyników różnych subdyscyplin. Teledetekcja, zintegrowane globalne gromadzenie danych i modelowanie były w powijakach. A mimo to analiza autorów wskazała wyraźny trend w ujęciu tematu i konkluzjach badaczy.

Pomiędzy 1965 a 1979 zidentyfikowali (szczegóły w tabeli nr 1):

• 7 artykułów przewidujących ochłodzenie

• 44 przewidujące ocieplenie

• 20 neutralnych

Innymi słowy, w latach 70-ch, wbrew temu, co twierdzą niektórzy, naukowcy nie przewidywali nadejścia nowej epoki lodowcowej. Nawet wówczas przeważająca część naukowców twierdziła, że wzrost stężenia gazów cieplarnianych będzie główną przyczyną zmian klimatycznych w ludzkiej skali czasu.

Na podstawie: John Fleck i William Connolley (Realclimate)

Opracowała: Marta Śmigrowska

Fot: flickr



Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia