Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > FAQ klimatyczny > Wyszliśmy z epoki lodowcowej więc klimat się ociepla. O co to całe (...)

Wyszliśmy z epoki lodowcowej więc klimat się ociepla. O co to całe larum?

Czwartek 4 czerwca 2009 / Marta Śmigrowska

20 tys. lat temu, pod koniec epoki lodowcowej, było aż o 8-10˚C zimniej niż obecnie. Niestety nie da się z tego wysnuć wniosku, że od tamtej pory mamy do czynienia ze stałym, naturalnym ociepleniem. W międzyczasie nastąpił i żwawy wzrost temperatury i nieco leniwe ochłodzenie. Na tle tych zmian obecne ocieplenie wygląda jak nagłe czknięcie klimatu.

Historię zmian klimatu od ostatniej epoki lodowcowej opowie nam poniższy wykres:

Wykres temperatur z ostatnich 12 tys. lat

Wykres temperatur z ostatnich 12 tys. lat
Źródło: Global Warming Art

Podróż po temperaturach rozpoczynamy po prawej stronie wykresu, w momencie, kiedy doszło do szybkiego wzrostu temperatur po długiej epoce lodowcowej. To szybkie ocieplenie - szybkie jak na naturalne standardy, lecz nie tak szybkie, jak obecna gorączkowa wspinaczka temperatur - zatrzymało się mniej więcej 10 tys. lat temu (cyfra 10 na poziomej linii wykresu). Temperatury osiągnęły apogeum jakieś 8 tys. lat temu, po czym spadały w tempie spacerowym przez całą obecną epokę zwaną holocenem.

Obecny wzrost temperatury zilustrowano strzałkami po prawej stronie obu wykresów - zarówno dużego, jak i małego. Nietrudno z wykresów wyczytać, że obecne ocieplenie jest de facto odwróceniem trendu ochłodzenia, które charakteryzuje ostatnie tysiąclecia holocenu.

Przyjrzyjmy się bliżej obecnym temperaturom w świetle ostatnich 1000 i 2000 lat:

Temperatury z ostatniego 1000 lat

Temperatury z ostatniego 1000 lat
Źródło: Global Warming Art

Temperatury z ostatnich 2000 lat

Temperatury z ostatnich 2000 lat
Źródło: Global Warming Art

Tutaj wykresy czytamy od lewej do prawej. Widać jak na dłoni, że dzisiejsze ocieplenie jest gwałtowne, by nie rzec – chorobliwe i przeciwne do tego, czego można by oczekiwać po naturalnych zmianach temperatur. Szczegóły czające się za wykresami dostępne są tutaj i tutaj.

A może odważniej, cofniemy się o jakieś 5 mln lat i obejrzymy zmiany temperatur od tamtej pory?

Temperatury w ostatnich 5 mln lat

Temperatury w ostatnich 5 mln lat
Źródło: Wikipedia

Tym razem wykres czytamy od prawej do lewej, czyli my współcześni znajdujemy się po lewej stronie wykresu. Niebieski zygzak temperatur opada, to oznacza, że powinno być zimniej. Dlaczego więc jest cieplej?

Fot: Czy tak mogła wyglądać zamierzchła epoka lodowcowa? (fot: flickr)

Informacje dodatkowe

Opracowanie na podstawie: How to Talk to a Climate Sceptic. Jest to blog o klimacie rekomendowany przez klimatologów z Realclimate - laureatów Science & Technology Web Awards, plasowanych na 21 miejscu listy najchętniej odwiedzanych blogów naukowych oraz zrzeszonych w Guardian Environment Network - sieci współpracy najszerzej piszącego o zmianach klimatycznych dziennika anglojęzycznego.



Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia