Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > FAQ klimatyczny > Niektóre stacje meteorologiczne pokazują spadek temperatur. Czy to nie (...)

Niektóre stacje meteorologiczne pokazują spadek temperatur. Czy to nie podważa tezy o globalnym ociepleniu?

Środa 3 czerwca 2009 / Marta Śmigrowska

Globalne ocieplenie nie oznacza wzrostu temperatur w każdym miesiącu, w każdym roku, ani też w każdym miejscu na Ziemi.

Globalne ocieplenie to długoterminowy wzrost średnich temperatur globalnych. Było by szaleństwem oczekiwać, że stacje pomiarowe we wszystkich regionach świata pokażą takie same zmiany temperatur, czy opadów.

Istotnie, są stacje pokazujące spadek temperatur. Da się wskazać kilka niewielkich regionów na mapie świata, które zanotowały pewne ochłodzenie. Czego to dowodzi? Tylko tego, jak skomplikowany jest system klimatyczny i jak zróżnicowany regionalnie. Nie przeczy jednak ogólnemu ociepleniu.

Niektórzy kontrarianie (czyli przeciwnicy teorii globalnego ocieplenia) usiłują prezentować spadki temperatur obserwowane w niektórych stacjach jako argument przeciw ociepleniu. Na stronie „CO2 Science“ jeszcze do niedawna znaleźć można było zakładkę "Station of the Week", która pokazywała takie właśnie miejsca, wyłamujące się z ogólnego trendu. Zważywszy na bagaż badań naukowych stojących za twierdzeniem, że klimat się ociepla, tego rodzaju „cherry picking” (czyli wybiórcze traktowanie danych) jest wyrazem naukowej nieuczciwości.

Wszystkie analizy temperatur globalnych zgodnie wskazują znaczące ocieplenie:

NASA GISS

CRU

Wyniki tych analiz pozostają w zgodzie z przewidywaniami modeli klimatycznych oraz z innymi rodzajami pomiarów.

Na zdjęciu: automatyczna stacja pogodowa (AWS) na Antarktydzie (fot: wikipedia)

Informacje dodatkowe

Opracowanie na podstawie: How to Talk to a Climate Sceptic. Jest to blog o klimacie rekomendowany przez klimatologów z Realclimate - laureatów Science & Technology Web Awards, plasowanych na 21 miejscu listy najchętniej odwiedzanych blogów naukowych oraz zrzeszonych w Guardian Environment Network - sieci współpracy najszerzej piszącego o zmianach klimatycznych dziennika anglojęzycznego.



Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia