Apel o podjęcie działań na rzecz ochrony klimatu
W uroczej scenerii nadwiślańskiego Portu Czerniakowskiego, na stateczku o wdzięcznej nazwie Herbatnik, wręczyliśmy apele klimatyczne przedstawicielom polskiego oraz duńskiego rządu.
Na ręce ambasadora Danii, Hansa Michaela Kofoed-Hansena, Polska Zielona Sieć przekazała apel do premiera Danii – gospodarza najważniejszej od lat konferencji Konwencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w grudniu tego roku w Kopenhadze. Uczestnicy spływu zaapelowali o przyczynienie się do podpisania ambitnego ogólnoświatowego porozumienia na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zaoferowali wsparcie polskich organizacji pozarządowych przy kształtowaniu tego niezwykle istotnego porozumienia.
Na ręce wiceministra środowiska, Bernarda Błaszczyka, Polska Zielona Sieć wręczyła Manifest Klimatyczny, w którym 50 organizacji pozarządowych apeluje do polskiego rządu o podjęcie konkretnych, ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu.
Odbierając apel do premiera Tuska, minister Błaszczyk podkreślił, że ceni sobie zaangażowanie organizacji ekologicznych w działania na rzecz ochrony klimatu, i że zagrożenie klimatyczne wymaga współpracy nasz wszystkich – polityków, organizacji pozarządowych i całego społeczeństwa.
Oba dokumenty oraz materiały dla dziennikarzy do pobrania tutaj
Ambasador Danii, przyjmując apel do duńskiego premiera powiedział: „Porozumienie w Kopenhadze jest absolutnie kluczowe. Kryzys ekonomiczny nie może być wymówką. Musimy obrać zieloną ścieżkę rozwoju gospodarczego. To pilne.”
Odnosząc się do odbywającego się tego samego dnia spotkania ministrów środowiska krajów UE w Szwecji, gdzie dyskutowano min. zobowiązania finansowe UE względem krajów rozwijających się w ramach nowego porozumienia klimatycznego, pan Kofoed-Hansen podkreślił: „Unia Europejska powinna pozostać liderem negocjacji. Musimy zaproponować krajom rozwijającym się konkretne wsparcie finansowe, jeżeli chcemy, by ograniczyły swoje emisje”.
Wydarzenie spotkania z kampanierów Polskiej Zielonej Sieci z Ambasadorem Danii i Wiceministrem Środowiska związane jest ze spływem tratwą po Wiśle, który ma uświadomić Polakom nie tylko znaczenie porozumienia w Kopenhadze, ale również pokazać, jak my, przeciętni obywatele, możemy chronić klimat.
Korzystając z gościny Fundacji Ja Wisła w Porcie Czerniakowskim, popołudniu i wieczorem bawiliśmy się wspólnie z uczestnikami naszych wydarzeń. Port Czernikowski odwiedziła Galeria Sztuki Rowerowej, która na niewiadomo-czemu-zapomnianych rowerach typu Pelikan urządziła rajd wokół Herbatnika. Przed zachodem słońca boisko przy Porcie zamieniło się w zieloną matę do ćwiczeń Tai-chi. Każdy mógł się przyłączyć do grupowej relaksacji. Dla nas ćwiczenia okazały się zbawienne. Po ponad dwóch tygodniach intensywnej wyprawy, czasami ekstremalnych warunków noclegowych, wiemy, że każda chwila odprężenia jest bezcenna. Tradycyjnie o godzinie 20.00, w cieniu Herbatnika, rozpoczęliśmy wykład na temat zmian klimatu w ramach „Climate Tour” Koalicji Klimatycznej. Po spotkaniu z ekspertem wyświetliliśmy flim Age of Stupid w KinieMost, które znajduje się na cyplu. I wtedy „Klimacik” sprawdził się w nowej roli – jako prom. Wszyscy zainteresowani pokazem filmu mogli liczyć na transport na cypel i z powrotem na pokładzie naszej tratwy.
Herbatnik był głównym miejscem naszych spotkań i hulanek … wieczór przeciągnął się do 4 rano.
Nasza tratwa „Klimacik” zatrzyma się jeszcze w Toruniu (1 sierpnia) oraz w Gdańsku (8 sierpnia), gdzie odbędą się całodniowe otwarte pikniki. Gwarantujemy moc wrażeń – happeningi, wystawy, gry klimatyczne, a wieczorami – wykłady oraz bezpłatny pokaz filmu „Age of stupid” - apokaliptycznej wizji przyszłości po katastrofie klimatycznej, z poruszającą muzyką Radiohead i Depeche Mode.
Galeria:
Aby obejrzeć kolejne zdjęcie - kliknij gdziekolwiek na obrazku