Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > Zarządzanie chaosem. Dlaczego warto ufać klimatologom?

Zarządzanie chaosem. Dlaczego warto ufać klimatologom?

Sobota 21 sierpnia 2010 / Marta Śmigrowska komentarze (2)

Wciąż powraca wątpliwość, czy klimatolodzy są zgodni co do przyczyny obecnego ocieplenia. Internauci pieklą się na forach, węsząc wielki klimatyczny spisek. Warto jednak ufać większości. Dlaczego? Bo to praktyczne.

Dlaczego takie tłumy internautów i naukowców nie-klimatologów wypowiadają się na temat o którym nie mają pojęcia – chwytając się pojedynczych informacji, wykresów wyrwanych z kontekstu i dawno obalonych argumentów sceptycznych? Pewnie z przekory (internauci). Pewnie dla rozgłosu (naukowcy).

Istnieje też przyczyna czysto psychologiczna – pewnie bronią się przed zmianą. Ta zmiana może boleć. Ograniczanie gazów cieplarnianych niesie przecież za sobą rewolucję energetyczną. Wielki wysiłek, który pomoże nam odejść od wyczerpujących się paliw kopalnych (ropy i gazu) na rzecz czystszych źródeł odnawialnych, opartych na słońcu, wietrze i biomasie. Zanim na amen zgaśnie światło (co wcale nie jest takie nierealne, zważywszy na rosnący popyt na ropę i węgiel ze strony Chin).

Ograniczanie gazów cieplarnianych to również pytanie o granice rozwoju, o granice konsumpcji. Trudne pytanie, zważywszy, jak wielu Polaków marzy o SUV-ie…

Skąd taki sceptyczny ruch na forach? Niewątpliwie niektórych przytłacza nadmiar sprzecznej informacji, a Internet daje nam wolność wypowiedzi. W internetowym chaosie trudno odróżnić klimatyczne ziarno od plew. Nauka i pseudonauka brzmią równie wiarygodnie. Otóż ja nie czuję się na siłach samodzielnie wytyczać ścieżki w zakresie zmian klimatu… I niewielu z nas jest w stanie to zrobić.

Oto moja prywatna recepta na internetowy chaos informacyjny: nie buksuję jałowo w argumentacji naukowej. Badam jakość stanowienia tej nauki (do czego jest zdolny – i uprawniony – każdy przeciętny obywatel). Jak na razie – klimatologia broni się nieźle, o czym można poczytać tutaj i tutaj.

To znacznie bardziej praktyczne, niż wkraczanie na obce sobie terytorium nauk o klimacie. Ekonomiści, księgowi, kierowcy autobusów - naprawdę chcecie poprawiać klimatologów?

Fot: flickr.



Komentarze (podyskutuj z nami):

Kuba

7 października 2010

Kolejny cios w terrorystów AGO. http://tiny.pl/h95vz

Andrzej Stodolny

3 lutego 2011

ufałem klimatologom do połowy XX wieku. Teraz klimatolodzy są na usługach biznesu i w zależności kto ich sponsoruje piszą o zagrożeniu CO2 lub je bagatelizują. A prawda którą oceni każdy przeciętnie wykształcony kucharz czy kierowca jest taka że 1000 lat temu było cieplej niż teraz, niestety nie zachowały się wyniki pomiarów stężenia CO2 w atmosferze :) Prawda jak często bywa leży pośrodku - ocieplamy atmosferę ale nasz wpływ jest o wiele mniejszy niż sił przyrody.


Jakieś wiadomości lub komentarze?
  • Paragrafy możesz tworzyć pozostawiając puste linijki. Jeśli chcesz dodać link wpisz: www.adresstrony.pl. Zostanie automatycznie przetworzony w link. Komentarze z reklamami będą natychmiast usuwane!

(Twój adres nie będzie publiczny)

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia