Oszczędź sobie i środowisku!
Oszczędź sobie i środowisku — wygraj nagrody dla swojego akademika!
Jak zarządzać światem, kiedy do tej pory zarządzaliśmy plemieniem?
Jak zarządzać kipiącą ludzką masą, która żąda dostępu do świeżej, wiarygodnej informacji politycznej? Dawniej wystarczyło odczytać na rozdrożu królewskie obwieszczenie, a teraz trzeba się przed rozgorączkowanym społeczeństwem spowiadać się z każdego działania.
Zarządzanie chaosem. Dlaczego warto ufać klimatologom?
Wciąż powraca wątpliwość, czy klimatolodzy są zgodni co do przyczyny obecnego ocieplenia. Internauci pieklą się na forach, węsząc wielki klimatyczny spisek. Warto jednak ufać większości. Dlaczego? Bo to praktyczne.
Sejm RP odkrywa klimatyczny spisek
Ostatnie zdarzenia w polskim sejmie wyglądają jak zły sen, ale to nie jest political fiction. Nasi posłowie, zamiast uprawiać politykę, obalają ustalenia klimatologów. Wsparci przez najbardziej aktywnych polskich sceptyków.
4 stopnie Celsjusza więcej, czyli świat za dobrych kilka lat.
Zmierzamy ku ociepleniu rzędu 4 stopni Celsjusza. Tak wskazuje symulator wzrostu temperatury firmowany przez prestiżowe amerykańskie prestiżowe ośrodki analityczne i uniwersyteckie. Co to dla nas oznacza?
Chińczycy pędzą na elektrorowerach
Są ich miliony. W Chinach elektryczne rowery śmiało konkurują z samochodami i transportem publicznym. Dobrze to, czy źle?
Błędy IPCC: fakty i bicie piany
Ostatnimi czasy uporczywie powraca w mediach temat błędów – oraz rzekomych błędów – w ostatnim raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu IPCC. Przy dużym zaangażowaniu tych, którym zależy na zdyskredytowaniu nauk o klimacie. Czas więc oddzielić ziarno od plew: które z tych błędów są prawdziwe, a które nie? I co to oznacza, dla IPCC w szczególności i szerzej – dla nauk o klimacie?
Warszawa na prądzie i klimatyczny strażak S.A.M.
Czy samochody na prąd z węgla emitują mniej CO2, niż zwykłe Skody?
Samochody przyjazne klimatowi: namacalna rzeczywistość czy bak pełen marzeń?
Jak jest przyszłość transportu indywidualnego? Czy możemy już teraz zrezygnować z benzyny i gazu, skoro tak szkodzą klimatowi?
Atom węgla, niepoprawny poligamista
Co jest sednem globalnego ocieplenia? Przedstawiamy obyczajowo – towarzyską historię dwutlenku węgla.
Klimatyczny karnawał pod słońcem Kurytyby
Można zoperować miasto tak, by stało się przyjazne klimatowi i by pokochali je mieszkańcy
Od Hopenhagi do Nopenhagi: przystanek w drodze donikąd?
Porozumienie Kopenhaskie to polityczna ugoda, nie wiążąca prawnie i nie zawierająca żadnych mechanizmów egzekwowania złożonych deklaracji.
Porozumienie Kopenhaskie: pustosłowie na klimatycznym Titanicu
Największy w historii szczyt głów państw zorganizowany poza Nowym Jorkiem. Presja społeczeństw całego świata. Demonstracje i apele noblistów. Polskie akcenty – wystawa Polskiej Zielonej Sieci, portretująca Polaków chroniących klimat, stanęła w słynnej Christianii, kopenhaskiej enklawie artystycznej i bastionie wolnej myśli.
Porozumienie zawarte w Kopenhadze to wyrok dla miliardów ludzi.
Od około godziny 23 świat zaczyna dowiadywać się o rezultatach szczytu klimatycznego w Kopenhadze. Jako pierwszy przemówił prezydent USA na krótko przed swoim wylotem do Waszyngtonu i zaraz po zakończeniu spotkania z głowami państw Indii, Chin, Brazylii i RPA. Obraz, jaki przedstawił, jest daleki od oczekiwań. Mówił o niewiążącym prawnie porozumieniu, w ramach którego poszczególne kraje dobrowolnie zobowiążą się do celów redukcyjnych do 2020r. Dodawał o wsparciu finansowym dla krajów rozwijających się. I o tym, że respektuje rezultaty badań (...)
17:26 - Kopenhaga drży w posadach
Na sekundy przed zakończeniem szczytu klimatycznego w Kopenhadze, na sekundy przed ogłoszeniem ostatecznych wyników kilkuletnich negocjacji, głos mają ludzie. Zarówno ci spontanicznie zbierający się w tym momencie na ulicach Kopenhagi, jak i ci, którzy na ostatniej przed finałem sesji plenarnej z uczestnictwem ponad stu światowych przywódców.
Thom Yorke: "Każdy się angażuje"
Thom Yorke, frontman Radiohead od dawna zaangażowany w promowanie działań na rzecz ochrony klimatu także przyjechał do Kopenhagi.
Ostatni dzień COP15: Obama ratuje twarz, a nie świat
Wystąpienie Prezydenta Baraka Obamy na konferencji klimatycznej było ładne, ale pozbawione treści, komentuje Koalicja Klimatyczna. Stany nie zmieniły stanowiska, z którym przyjechały na rozmowy. Nie było to przemówienie, które, tak jak liczono, mogłoby przynieść przełom w negocjacjach.
Czy pusty szkic porozumienia kopenhaskiego zostanie wypełniony treścią?
Szkic porozumienia, który przedstawiono dziś rano na negocjacjach klimatycznych w Kopenhadze, jest na razie tylko zbiorem pustych politycznych deklaracji - komentuje Koalicja Klimatyczna. Jeśli na COP15 przyjęto by porozumienie w proponowanym kształcie, nie byłoby szansy na zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie poniżej 2st.C.
Negocjacje: stan na 24 godziny przed końcem
Na negocjacjach klimatycznych w Kopenhadze atmosfera coraz bardziej się podgrzewa. Zarówno w kuluarach, jak i otwarcie, przedstawiciele poszczególnych państw oskarżają się nawzajem o blokowanie procesu i brak wystarczająco ambitnych propozycji.. Do końca konferencji pozostało półtora dnia, a tymczasem negocjatorzy nadal powtarzają swoje stanowiska i dodają lub usuwają z tekstów nawiasy, a przywódcy wygłaszają gładkie przemowy. Nie wiadomo do jakiego stopnia poradzą sobie z rozwiązaniem kluczowych punktów spornych, dopiero przyjechali na negocjacje, więc mogą nie mieć pełnej orientacji, jak skomplikowana i (...)
Rezultat COP15: fiasko czy greenwashing?
W planie 60 godzin negocjacji na najwyższym szczeblu. Co najmniej 110 głów państw. Obama i Brown, Mugabe i Chavez. Rezultat? Zapewne mgliste polityczne deklaracje. Może nawet brak porozumienia.
Polityczny klimat na wysokim szczeblu
Zmiana na stanowisku Prezydenta COP 15 i przemówienia ministrów krajów – sygnatariuszy Konwencji rozpoczynają ostatnią część szczytu w Kopenhadze: segment wysokiego szczebla.
Kolejna Skamielina Dnia od NGO dla Stanów Zjednoczonych.
Fossil of the Day (Skamielina Dnia) jest przyznawana przez ponad 450 organizacji z całego świata zrzeszonych w ramach Climate Action Network. Codziennie o godz. 18 podczas uroczystej gali wręcza ją Ben Wiklera z organizacji Avaaz.org. W środę 16 grudnia, Ben wraz z grupą innych obserwatorów nie został wpuszczony do Bella Center.
Panie Premierze, ratuj klimat! - list otwarty Koalicji Klimatycznej
Przybycie do Kopenhagi na kluczowy etap negocjacji klimatycznych ponad 100 głów państw i szefów rządów z całego świata, tworzy wyjątkową szansę na podpisanie sprawiedliwego, ambitnego i prawnie wiążącego porozumienia dla ochrony klimatu.
Społeczeństwo obywatelskie wyrzucone z negocjacji klimatycznych. ONZ łamie Konwencję Klimatyczną!
Dziś na negocjacje klimatyczne w Kopenhadze nie wpuszczono kilkuset przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego świata, mających status obserwatorów Konwencji Klimatycznej.
W oczekiwaniu na wielki finał!
Światowi przywódcy stanęli twarzą w twarz z najważniejszym momentem w historii walki o ochronę klimatu – powiedział wczoraj Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon otwierając posiedzenie wysokiego szczebla negocjacji.
Już 170 aresztowanych w Kopenhadze. Ludzie są wściekli.
Dzisiejsza demonstracja w Kopenhadze ma mieć pokojowy charakter. Uczestnicy zapowiedzieli jednak, że wtargną do centrum konferencyjnego.
Wkurzona syrenka podczas COP15
Naomi Klein – wielokrotnie nagradzana publicystka i dziennikarka, autorka m.in. słynnego „No Logo”, wręczyła dziś podczas trwającego COP15 w Kopenhadze anty-nagrodę dla lobbystów, którzy najbardziej szkodzą klimatowi. Zwycięzcą konkursu jest gigant biotechnologiczny Monsanto.
HOPENHAGA NA 4 DNI PRZED KOŃCEM …
Każdy delegat szczytu klimatycznego w Kopenhadze witany jest przez ogromną kulę ziemską górującą nad głównym placem w mieście. Wirujący glob pokryty jest logami wielkich korporacji – Afryką zarządza Coca Cola, Azję ma w posiadaniu Carlsberg. Na tym tle McDonald’s ogłasza I’m loving it. Ta plastikowa planeta jest doskonałym symbolem dotychczasowych osiągnięć szczytu. Ogłaszana „ratunkową” konferencja ma położyć kres kryzysowi klimatycznemu. Jak na razie w Bella Center, gdzie zbierają się codziennie negocjatorzy, brakuje decyzji i przywództwa na miarę potrzeb (...)
Konferencja Klimatyczna w Kopenhadze - analiza postepów i zagrożeń na półmetku negocjacji
Analiza pierwszego tygodnia negocjacji klimatycznych w Kopenhadze pozwala stworzyć ciekawy obraz gry, jaka toczy się między poszczególnymi stronami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż rozstrzygają się losy porozumienia, które jest dla świata jedyną szansą na skuteczną walkę ze zmianami klimatu. Nadal jest szansa, że wyjdziemy z tej gry zwycięsko i kraje uzgodnią do następnego piątku sprawiedliwe, prawnie wiążące i ambitne porozumienie.
W Kopenhadze decyzje zapadną za zamkniętymi drzwiami!
Dostęp organizacji pozarządowych na negocjacje klimatyczne w Kopenhadze jest coraz bardziej ograniczany. W piątek, ostatniego dnia negocjacji, na teren konferencji wpuszczonych zostanie zaledwie 90 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
100 tys demonstrantów. To ludzie chcą zmiany, nie technokraci.
Starożytna chińska klątwa mówi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Żyjemy w ciekawych czasach, a to jest wyjątkowo ciekawy moment.
Dramatyczny głos ludności rdzennej
W Kopenhadze z dnia na dzień coraz wyraźniejszy staje się głos rdzennych mieszkańców ze wszystkich zakątków świata.
Walka o silne porozumienie w Kopenhadze
Dzisiaj popołudniu odbyło się spotkanie przedstawiciela grupy państw G77 z organizacjami pozarządowymi.
Pasywna postawa UE - konkluzje ze szczytu
Spotkanie przywódców europejskich w Brukseli nie przyniosło bezwarunkowego podniesienia celu redukcji emisji Unii z 20% do 30%. Brak tej decyzji zmniejsza szanse na przyjęcie adekwatnych do potrzeb celów redukcyjnych przez inne kraje rozwinięte.
Polska pod pręgierzem. Zostaliśmy klimatyczną skamieliną.
No i proszę. Polska po raz kolejny znalazła się pod publicznym pręgierzem. Organizacje pozarządowe, tłumnie zgromadzone w Kopenhadze, przed chwilą przyznały Polsce tytuł Skamieliny Dnia (Fossil of the Day).
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – wskazówką dla negocjatorów porozumienia klimatycznego.
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka powinien być obchodzony na szczycie klimatycznym w Kopenhadze w sposób szczególny. Skutki zmian klimatycznych naruszają prawa milionów najbiedniejszych ludzi na całym świecie. Ambitne, sprawiedliwe i prawnie wiążące porozumienie klimatyczne staje się testem poszanowania Międzynarodowej Deklaracji Praw Człowieka.
Unia może ograniczyć emisję o 40% do roku 2020!
W związku ze spotkaniem przywódców europejskich w Brukseli, na którym mają zapaść ważne decyzje, między innymi w kwestii celu redukcyjnego Unii Europejskiej do roku 2020, podczas Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze zaprezentowano raport, który udowadnia, że Unia Europejska mogłaby dwukrotnie zwiększyć redukcję emisji gazów cieplarnianych - z 20% do 40%.
Jak się negocjuje? Pohukiwania, groźby bez pokrycia i gra pozorów
Negocjatorzy zdają się zapominać, że to nie są zwykłe negocjacje handlowe. Na szali nie mamy barier handlowych na kapustę, ale ludzkie życie.
Dania się rehabilituje?
"Chcemy wysłać wyraźny sygnał innym państwom, że finansowe zobowiązania powinny znaleźć się na ’negocjacyjnym stole’ w Kopenhadze. Bez finansowego wsparcia najbiedniejszych krajów najbardziej dotkniętych skutkami zmian klimatu, nie będzie porozumienia” – powiedziała Ulla Tørnæs, duńska minister współpracy rozwojowej.
Kopenhaga: wyciek dokumentów, łzy i morze niezgody
Ciekawe, czy niektórzy polscy publicyści, kwitujący konferencję stwierdzeniem, że to „zjazd ważniaków w limuzynach”, powtórzyliby to patrząc w oczy zapłakanemu szefowi grupy państw najbiedniejszych.
Z ostatniej chwili: zawieszenie obrad i protesty
Siedzę właśnie przed salą plenarną, towarzyszą mi gwizdy dziesiątek demonstrantów, wykrzykujących poparcie dla małych państw wyspiarskich, apelujących o ambitny, prawnie wiążący protokół kopenhaski.
Porozumienie bogatych krajów
Drugiego dnia kopenhaskich negocjacji klimatycznych, które mają doprowadzić do zawarcia nowego porozumienia w sprawie zmian klimatu, do mediów wyciekł szkic jego tekstu, przygotowany przez przewodniczących obradom Duńczyków.
30% w cenie 20% - na sekundy przed szczytem UE
Unia Europejska zadeklarowała, że zobowiąże się do 30% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020r. (w stosunku do 1990r.), jeśli inne kraje również podejmą podobne kroki.
Kopenhaga: rosyjska anegdota, przełom dla Obamy?
Rosną szanse na to, że porozumienie będzie zawierać mięso, a nie tylko podroby.
Zaskakująco pozytywna deklaracja Francji
Minister środowiska Francji Jean-Louis Borloo zadeklarował wczoraj wieczorem w Kopenhadze, że Francja pomoże finansowo najbardziej narażonym krajom rozwijającym się oraz zredukuje swoje emisje o 30% do roku 2020, bez offsetowania i bez względu na to, jaka będzie decyzja innych krajów.
Rosja bez klimatycznej wizji?
Rosja, trzecie najwięcej emitujące państwo świata, ma olbrzymi potencjał redukcyjny, ale nie ma woli politycznej, żeby go wykorzystać - mówią w Kopenhadze rosyjskie organizacje ekologiczne.
Koordynacja działań jest niezbędna
Rozmowa z Hansem Michaelem Kofoed-Hansenem, ambasadorem Danii w Polsce, w związku z rozpoczętą w poniedziałek 7 grudnia 2009 roku Konferencją Stron Konwencji Klimatycznej ONZ w Kopenhadze.
COP 15 ruszyła!
Dziś o godzinie 10.00 rozpoczęła się 15 Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, nazwana już najważniejszym spotkaniem międzynarodowym po II wojnie światowej.
Konferencja prasowa "Ambitne-sprawiedliwe-wiążące - istota porozumienia w Kopenhadze"
2 grudnia odbyła się konferencja prasowa Polskiej Zielonej Sieci i Koalicji Klimatycznej, w trakcie której zaprezentowano stanowisko org. ekologicznych dotyczące oczekiwań wobec szczytu klimatycznego w Kopenhadze.
Kolejne przesłanie młodzieży do polityków przed COP 15
„Prosimy Was o zapewnienie ludziom na całej Ziemi bezpieczeństwa – nie potęgujmy działania kataklizmów takich jak huragany, powodzie i susze. Nie chcemy walczyć o życie, ale się nim cieszyć”.
Spotkanie gimnazjalistów z Premierem Donaldem Tuskiem
Podczas otwarcia wystawy "Szkoły dla Klimatu" Premier Donald Tusk spotkał się dziś z delegacją dzieci i młodzieży reprezentującą 10 000 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy wyrazili swoją troskę o klimat.
"Chcemy więcej naturalnych źródeł energii!"
Od wtorku 24 listopada zapraszamy wszystkich Warszawiaków (i nie tylko) na wystawę „Szkoły dla Klimatu”!
Ty Decydujesz - świat w Twoich rękach
Polska — W ramach kampanii Klimat i Energia, ruszył właśnie ambitny projekt polskiego Greenpeace o nazwie "Ty decydujesz". Za pomocą specjalnie w tym celu stworzonej strony internetowej ekolodzy wzywają polityków do działań na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Piszą o nas
Najnowsze i lepsze niż kiedykolwiek e!stilo już w sklepach! A w nim relacja ze spływu tratwy klimatycznej Polskiej Zielonej Sieci.
Folióweczką w klimat
Czy wiecie, że odpady odpowiadają aż za 3% unijnych emisji? I że premier właśnie odrzucił projekt wycofania z handlu bezpłatnych toreb foliowych? Podobno pochyla się nad naszymi potrzebami...
Zapasy w medialnym kisielu jako narzędzie ochrony klimatu?
W dobie telewizji biesiadnej tylko prawdziwie dramaturgiczne debaty mają szansę przyciągnąć uwagę kapryśnej publiczności. Ironistów – a przecież i takich nie brakuje wśród zadeklarowanych zwolenników ochrony klimatu – korcić może formuła publicznej młocki na argumenty, swoistych pojedynków w medialnym kisielu.
Zmieniaj siebie, a nie klimat!
“Zmieniaj siebie, a nie klimat!”- pod tym hasłem Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki organizuje akcję na rzecz ochrony klimatu podczas koncertu zespołu RADIOHEAD, 25 sierpnia w Poznaniu. Grupa słynie z działalności proekologicznej, a jej występ w Polsce odbywa się w ramach akcji "Poznań dla Ziemi".
Portret zbiorowy klimatycznych sceptyków
Tak jak Rembrandt malował holenderskich mieszczan, tak my postaramy się namalować plastyczny, cieszący oko obraz przeciwników ochrony klimatu.
UDAŁO SIĘ!! Dotarliśmy do Gdańska
29 dni żeglugi rzecznej, ponad 900 km, siła naszych mięśni i ogrom życzliwości ludzkiej. Na nowo odkryliśmy piękno przyrody.
Tornada i fale upałów w Polsce
Spływ tratwą jest dobrą okazją do refleksji na temat zmian klimatu. Nasza niezastąpiona Marta Śmigrowska, ekspert ds. zmian klimatu Polskiej Zielonej Sieci opowiada o skutkach zmian klimatu w Polsce.
Fotorelacja z Torunia
"Klimacik" przemierza ostatni odcinek swojej podróży z Torunia do Gdańska. Tymczasem zapraszamy na fotorelację z Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
Ostatni dzwonek w Toruniu
Po walce z żywiołem na Zalewie Włocławskim, szczęśliwie dotarliśmy do Torunia. W sobotę przez cały dzień cumujemy przy Bulwarze Filadelfijskim. Zapraszamy!
Ciechocinek :: 710km
Zapora na Zalewie Włocławskim zdobyta. Cumowanie na 710km w Ciechocinku
Apel o podjęcie działań na rzecz ochrony klimatu
W uroczej scenerii nadwiślańskiego Portu Czerniakowskiego, na stateczku o wdzięcznej nazwie Herbatnik, wręczyliśmy apele klimatyczne przedstawicielom polskiego oraz duńskiego rządu.
Po Warszawie ruszamy do Torunia
W Warszawie spędziliśmy część czwartku, piątek - dzień naszych wydarzeń warszawskich oraz sobotę.
Szczegóły konferencji prasowej w Warszawie
Zapraszamy dziennikarzy na konferencję prasową w Porcie Czerniakowskim. Podczas spotkania o zmianach klimatu będą mówić Ambasador Danii, Wiceminister Środowiska oraz kampanierzy Polskiej Zielonej Sieci.
Ostatni dzwonek dla Klimatu :: Warszawa
Nasza tratwa jest w drodze do Warszawy. To już prawie półmetek podróży do Gdańska. 24 lipca cumujemy w Porcie Czerniakowskim. Zobacz co planujemy i jak nas znaleźć.
Jesteśmy w Kazimierzu
Akcja Ostatni dzwonek dla Klimatu w Kazimierzu rozpoczęła się w strugach deszczu. Jest południe i na szczęście się wypogadza.
19-ego lipca Ostatni dzwonek dla Klimatu w Kazimierzu
Jesteśmy już w Kazimierzu. Zobacz video z cumowania i program jutrzejszych wydarzeń.
Dobrego złe początki
Wypłynęliśmy 8 dni temu. Na pierwszych kilometrach popsuł nam się silnik. Dziś jesteśmy w Kazimierzu. Bezpiecznie zacumowaliśmy w przystani WOPR. Nie wszystkie cumowania były takie gładkie.
Złota plaża pośród drzew
Nie mylili się Ci, którzy twierdzili, że Wisła potrafi urzec. Okazuje się, że Wisła ma wiele oblicz.
Pogryzieni dla Klimatu
Nie powiem dokładnie jaka jest liczba ukąszeń na moim ciele. Niemniej jednak jestem pewna, że właśnie pobijam swój prywatny życiowy rekord.
Pierwszy dzień klimatycznej podróży
Pierwszego dnia zyskaliśmy obraz tego, czym jest spływanie Wisłą z Krakowa do Gdańska. Bowiem właśnie pierwszego dnia napotyka się przeszkody, które pokazują na jakie porwaliśmy się przedsięwzięcie.
Przejazd rowerowy DLA KLIMATU
W ramach "Ostatniego dzwonka dla Klimatu" w Krakowie odbył się przejazd rowerzystów. ZOBACZ VIDEO
Taguj: dlaklimatu
Korzystasz z Flickr i masz kilka fajnych fotek z akcji klimatycznych Polskiej Zielonej Sieci? Otaguj je: dlaklimatu (pisane razem), a wyświetlą się one w naszej galerii.
Ostatni dzwonek dla Klimatu w Krakowie
"Klimacik" - nasza tratwa zacumowała dziś przy Bulwarze Czerwieńskim. Zapraszamy o 20.00 na otwarty wykład Climate Tour, a o 21.00 na pokaz filmu Age of Stupid
Konferencja prasowa w Krakowie
Już w ten piątek, tj. 10 lipca, pierwsza z pięciu akcji "Ostatni dzwonek dla Klimatu". Przedstawiamy szczegółowy program konferencji prasowej inaugurującej spływ
Priorytet G8 – uratować świat przed zgubnymi skutkami zmian klimatu!
Przywódcy państw G8 ...
Co mówi Dalai Lama i inni na temat zmian klimatu
Oni już to wiedzą! Globalne ocieplenie jest rzeczywistością, a każdy z nas jest częścią rozwiązania tego pilącego problemu. Posłuchaj wypowiedzi liderów wpółczesnego świata.
Tratwą na ratunek klimatowi!
Przedstawiamy materiał foto i video z budowy tratwy
Ostatni dzwonek dla Klimatu
"Ostatni dzwonek dla Klimatu" czyli spływ tratwą z Krakowa do Gdańska po Wiśle, połączony z całodniowymi piknikami w pięciu miastach. Wyruszamy 10 lipca, będziemy płynąć prawie miesiąc. Jeżeli wszystko pójdzie według planu 8 sierpnia dotrzemy do Gdańska. Zobaczcie co szykujemy!
Dla Klimatu na Facebook
Nasza kampania jest już na Facebook. Znajdź nas. Zostań fanem.
Ruszyła budowa tratwy dla Klimatu!
Rozpoczęliśmy przygotowania do akcji „Ostatni dzwonek dla Klimatu”. Budujemy tratwę, na której w połowie lipca popłyniemy Wisłą z Krakowa do Gdańska!
Własne zdanie w informacyjnym tyglu. Poradnik dla zdezorientowanych - cz. 2
Informacje w dzisiejszych czasach są jak rwący, potężniejący strumień. Nie wyrobimy sobie opinii chwytając w dłonie kilka kropel.
Leonardo diCaprio nie chce tonąć na klimatycznym Tytaniku
Niektórzy porównują negowanie zmian klimatycznych do ostatniego tańca na Tytaniku. Któż bardziej nadaję się do orędowania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych niż człowiek, który na Tytaniku zatonął?
Polska propozycja pomocy dla dotkniętych zmianami klimatu – niewiedza czy cynizm?
Komunikat prasowy Polskiej Zielonej Sieci w związku z polską propozycją podziału środków na pomoc ofiarom zmian klimatu – dyskusja na forum UE.
Proces negocjacyjny w sosie tragikomicznym
O tym, jak ważne kwestie grzęzną w niuansach językowych oddalając nas od dobrego porozumienia w sprawie zmian klimatu.
Paul McCartney do Pameli Anderson: wegetarianizm to najlepszy sposób na łagodzenie zmian klimatu!
Oboje wegetarianie. Oboje przeciwnicy naturalnych futer. Teraz Paul prosi Pamelę o wsparcie działań na rzecz ochrony klimatu.
Własne zdanie w informacyjnym tyglu. Poradnik dla zdezorientowanych.
Zmiany klimatyczne budzą namiętne reakcje. Potrzebny jest zdrowy dystans, by zbudować własną postawę wobec tego trudnego tematu.
Biały ząbek geoinżyniera
Najbardziej absurdalne pomysły na łagodzenie zmian klimatycznych w proteście przeciw fantazjom "inżynierów planetarnych".
Bajka o widłonogu, kałamarnicy i algach
W podwodnym świecie poruszenie - naukowcy usiłują zmusić ocean do większej absorpcji dwutlenku węgla.
Zaklinacze węgla
Technologie „czystego węgla” są przedstawiane jako złoty środek na problem wysokich emisji CO2 związanych z produkcją energii z węgla. W świetle faktów jawi się to jako polityczny szamanizm.
Samochód na pedały a zmiany klimatyczne
Rząd gra o atom znaczonymi kartami
Z dużą ostrożnością wkraczam na grząski grunt debaty o energetyce jądrowej w Polsce. To temat, który tak czy owak wkrótce podzieli społeczeństwo w emocjonalnej, ognistej debacie. Intencją niniejszego wpisu nie jest rozjątrzenie debaty, ale pochylenie się nad jej jakością. Jakością wątpliwą, co mam nadzieję udowodnić poniżej.
Jedzenie a prąd. Nieoczywista oczywistość.
„Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia” to nowa kampania społeczna, która ma uświadomić nam negatywne skutki ekologiczne, społeczne i ekonomiczne marnowania żywności.
Zmiany klimatu zmieniają granice
Włochy i Szwajcaria planują zmienić fragmenty granicy łączącej te dwa kraje. Jaki jest tego powód?
„Planetary Skin” jako przyszłość badań nad środowiskiem naturalnym
Internetowa platforma monitorująca o nazwie "Planetary Skin" ruszy w przyszłym roku w postaci projektu pilotażowego, skupionego na analizie zagrożonych obszarów lasów tropikalnych.
Co wynika z konferencji COP14 w Poznaniu? Analiza sytuacji przed COP15
Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem Mirosława Sobolewskiego z Polskiego Klubu Ekologicznego, w którym autor przedstawia kontekst światowych negocjacji w sprawie zmian klimatu, poddaje analizie dorobek COP14 oraz zwraca uwagę na skomplikowane problemy, z którymi musi się zmierzyć świat podczas negocjacji nad protokołem post-2012.
Bonn Climate Change Talks
29 marca, w Bonn, rozpoczęła się pierwsza sesja negocjacji klimatycznych Narodów Zjednoczonych w tym roku, będąca przygotowaniem do finałowych rozmów, które będą miały miejsce w Kopenhadze, na szczycie COP15.
Wiosenny Szczyt Rady Europejskiej
Głównymi punktami rozmów zakończonego 20 - tego marca dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej była sytuacja gospodarcza i finansowa państw członkowskich UE, kwestie efektywności i bezpieczeństwa energetycznego oraz zmiany klimatu.