Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > Czy da się uniknąć katastrofy?

Czy da się uniknąć katastrofy?

Piątek 6 marca 2009 / Emilia Ślimko

Według nowszych badań grupy naukowców zaangażowanych w prace Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ryzyko katastrofalnych zmian klimatu coraz bardziej nam zagraża.

Zwiększone występowanie ekstremalnych warunków pogodowych jak susze, powodzie i huragany okazuje się prawdopodobne już przy obecnym wzroście globalnego ocieplenia o 1C w stosunku do roku 1990.

Klimatolog Stephen Schneider z Uniwersytetu Stanford stwierdził, że większość ludzi nie uświadamia sobie potęgi i powagi zmian klimatu, kojarząc je z odległymi krajami i sporadycznymi katastrofami. Niektóre jednak zjawiska, jak fala upałów we Francji w 2003, niszczycielski huragan Katrina czy niewyjaśniona szybkość topienia się Grenlandii, ukazały w ostatnich latach, że nigdzie nie można się czuć całkowicie bezpiecznie. „Gdziekolwiek spojrzymy, widzimy, że to, o czym mówiliśmy, się wydarza. Natura niestety realizuje nasze scenariusze zmian klimatu” – mówi Schneider.

Na podstawie badań naukowcy zaktualizowali wykres z 2001 r., obrazujący ryzyko i wielkość zmian klimatu w zależności od stopnia globalnego ocieplenia. Jeszcze osiem lat temu szacowano, że ryzyko zniszczenia naturalnych ekosystemów (w tym raf koralowych) i występowania ekstremalnych warunków pogodowych zagraża nam przy wzroście temperatury o 2-3 °C, podczas gdy najnowsze badania obniżają ten zakres do 1 °C. Przy obecnej ilości koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze jest to niestety osiągalne już w połowie obecnego wieku. Co więcej, negatywne konsekwencje zwiększonego występowania susz i topnienia się lodowców Grenlandii i Antarktyki, zdecydowanie przeważą potencjalne pozytywy związane z wydłużeniem się sezonów wegetacyjnych w Kanadzie czy Rosji.

„Gdziekolwiek spojrzymy, widzimy, że to, o czym mówiliśmy, się wydarza. Natura niestety realizuje nasze scenariusze zmian klimatu” – mówi Schneider.

Zarówno przed naukowcami jak i politykami stoi potężne wyzwanie. Naukowcy muszą wypracować sposoby na skuteczną redukcję emisji gazów cieplarnianych, aby zabezpieczyć nas przed pogłębianiem się zmian klimatu i coraz dotkliwszymi jego konsekwencjami. Politycy natomiast bezwzględnie muszą podjąć zdecydowane działania, by redukować emisje, wdrażać nowe rozwiązania i łagodzić skutki zmian klimatu odczuwane już na całym świecie.

Czy da się uniknąć katastrofy? „Ociągamy się, jeśli będziemy się ociągać dalej, będzie coraz gorzej” – mówi Schneider – „To czas na działanie”.

Więcej na stronie:

http://www.sciam.com/article.cfm?id...

Informacje dodatkowe

Zdjęcie przedstawia topniejący na skutek globalnego ocieplenia lodowiec w Andach. Lodowce są źródłem wody pitnej dla milionów ludzi, żyjących w tym regionie Ameryki Południowej.
Jakieś wiadomości lub komentarze?
  • Paragrafy możesz tworzyć pozostawiając puste linijki. Jeśli chcesz dodać link wpisz: www.adresstrony.pl. Zostanie automatycznie przetworzony w link. Komentarze z reklamami będą natychmiast usuwane!

(Twój adres nie będzie publiczny)

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia