Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > IPCC się mylił?

IPCC się mylił?

Środa 18 marca 2009 / Dominik Paszkiewicz

Wg najnowszych badań IPCC może się mylić. Wzrost poziomu mórz, w tym stuleciu, spowodowany zmianami klimatu może być znacznie większy niż przypuszczali do tej pory naukowcy.

W czwartek 12. marca zakończył się kongres klimatyczny w Kopenhadze zorganizowany przez Uniwesytet Kopenhaski wraz z 9. innymi, prestiżowymi uczelniami z całego świata, które są skupione w organizacji IARU.

W kongresie wzięło udział ponad 2,500 delegatów z prawie 80 krajów. Pełny raport podsumowujący treści, ustalenia, stanowiska i wnioski kongresu, zostanie opublikowany w czerwcu br.

Oto wyniki debat, które miały miejsce w trakcie konferencji:

Zmiany klimatu

Najnowsze obserwacje i analizy emisji potwierdzają najgorszy scenariusz spośród tych, które przedstawił IPCC. Kluczowe parametry klimatu już teraz zaczynają wykraczać poza wzorce, które do tej pory naturalnie występowały w środowisku.

Globalna średnia temeratury powierzchni Ziemi, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów oraz dynamika topnienia lodu, zakwaszenie oceanów i skrajne warunki pogodowe - to najbardziej widoczne parametry. Jest duże ryzyko, że zmiany w obrębie tych parametrów przyspieszą, czyniąc zmiany klimatu znacznie bardziej niebezpiecznymi niż możemy sobie wyobrazić.

Klimat a społeczności

W oparciu o prace naukowców mamy dziś znacznie więcej informacji, które mogą stanowić podstawę dyskusji o niebezpieczeństwie wynikającym ze zmian klimatu.

Potwierdza się, że wszystkie społeczności mogą uciepieć z powodu zmian klimatycznych, jednak najbardziej nieodporne na ich działanie są najbiedniejsze.

Strategie długoterminowe

Konieczne są natychmiastowe, zrównoważone i skuteczne strategie minimalizowania negatywnych skutków zmian klimatycznych poprzez skoordynowanie globalnych i regionalnych działań.

Konferencja prasowa, środa 11 marca

Konferencja prasowa, środa 11 marca
Foto: Lizette Kabré. Climate congress, Copenhagen 2009, March 10-12

Im mniej ambitne cele przyjmiemy do 2020 roku, tym trudniej będzie zrealizować cele planowane do 2050 roku.

Adaptacja

Zmiany klimatu mają wpływ na życie ludzi dziś i będą miały jutro. Będą wpływać na znaczne dysproporcje w rozwoju danych społeczności.

Potrzebna jest dobrze skonstruowana sieć adaptacyjna, aby ci, którzy mają najmniejsze możliwości i zasoby mogli sobie poradzić z negatywnymi skutkami zmian.

Brak podejmowania działań jest NIEWYBACZALNY

Mamy dziś wystarczającą wiedzę, meteody jak i zasoby do tego by skutecznie poradzić sobie ze zmianami klimatu. Powinniśmy bez ociągania się zastosować je i doprowadzić do minimalizacji emisji.

Wysiłki podejmowane w tym celu opłacą się po wielokroć. Począwszy od zróżnicowania źródeł energii, poprzez wzrost udziału źródeł odnawialnych w dostarczaniu energii, wpływ na zdrowie ludzkie, poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń oraz rewitalizacja wyniszczanych dziś ekosystemów.

Jak sprostać wyzwaniom

Aby dokonała się odpowiednia przemiana socjo-ekonomiczna, która jest niezbędna do stawienia czoła zmianom klimatycznym, musimy pokonać wiele znaczących przeszkód. Nie możemy pozwolić na inercję systemów społecznych i ekonomicznych.

Musimy jak najpliniej:

  • oprzeć się na rosnącej woli społecznej motywującej rządzących do działania,
  • odrzucić jawne i niejawne systemy dofinasowań,
  • zredukować wpływ prywatnych interesów na kwestię redukcji emisji,
  • zwiększyć efektywność rządzących i zmienić nieskuteczne instytucje,
  • zachęcić społeczeństwa do przemiany, do przyjęcia norm i zachowań, które prowadzą do zrównoważonego rozwoju.

Źródło: notatka prasowa Uniwersytetu w Kopenhadze




Jakieś wiadomości lub komentarze?
  • Paragrafy możesz tworzyć pozostawiając puste linijki. Jeśli chcesz dodać link wpisz: www.adresstrony.pl. Zostanie automatycznie przetworzony w link. Komentarze z reklamami będą natychmiast usuwane!

(Twój adres nie będzie publiczny)

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia