Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!

Opublikowane teksty

Walka ze zmianami klimatu — utopia czy konieczność?

Środa 7 marca 2012, Dominik Paszkiewicz

Zapraszamy do lektury naszego materiału informacyjnego pt. "Walka ze zmianami klimatu — utopia czy konieczność?".

Jedna planeta, jedna cywilizacja — fragmenty filmu

Środa 7 marca 2012, Dominik Paszkiewicz komentarze (1)

Publikujemy w polskiej wersji językowej fragmenty filmów Gaëla Derive z cyklu „Jedna planeta, jedna cywilizacja”.

Drugie śniadanie parlamentarno-studenckie

Czwartek 17 listopada 2011, Dominik Paszkiewicz

7 listopada 2011 w Warszawie odbyło się kolejne śniadanie studencko-parlamentarne, którego uczestnikami byli posłowie, studenci warszawskich uczelni i przedstawiciele organizacji pozarządowych. W sumie w śniadaniu uczestniczyło 20 osób. Gościem śniadania była również nigeryjska aktywistka zajmująca się tematyką zmian klimatu H.Umar-Mustapha.

Nigeryjska opowieść o skutkach zmian klimatu - wizyta działaczki Tubali Development Initiative w Warszawie

Wtorek 8 listopada 2011, Dominik Paszkiewicz

7 listopada 20011 odbyło się w Warszawie śniadanie studencko-parlamentarne oraz briefing dla mediów organizowany przez Polską Zieloną Sieć i Polską Akcję Humanitarną. Gościem specjalnym obu spotkań była nigeryjska działaczka Hauwa Umar-Mustapha z organizacji Tubali Development Initiative, zajmująca się badaniem wpływu zmian klimatu na rozwój rolnictwa oraz sytuacji kobiet w Nigerii. Spotkania miały na celu promowanie solidarności klimatycznej.

Zapraszamy na warsztat dla organizacji pozarządowych!

Środa 12 października 2011, Dominik Paszkiewicz

Polska Zielona Sieć zaprasza na warsztat dla organizacji pozarządowych! Warsztat NEO KAMPANIE z cyklu warsztatów związanych z tematem energii i klimatu, zatytułowany "NOWOCZEŚNIE - planowanie kampanii z użyciem najnowszych technik i internetu" odbędzie się 28 października (piątek), w pracowni Duży Pokój na ul. Koszykowej 24/12 w Warszawie.

Dyskusje o energii - część trzecia

Wtorek 27 września 2011, Dominik Paszkiewicz

Rok akademicki rozpoczyna się lada dzień, a wraz z nim ruszy trzeci już cykl debat studenckich.

Polska pomoże najbiedniejszym w walce ze skutkami zmian klimatu — list otwarty Koalicji Klimatycznej

Poniedziałek 12 września 2011, Dominik Paszkiewicz

Prezentujemy list otwarty Koalicji Klimatycznej do Ministra Środowiska w związku ze zmianami w prawie ochrony środowiska. Zmiany pozwalają na przekazywanie środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatu.

Materiał informacyjny — POROZUMIENIE KLIMATYCZNE — w przeddzień polskiej prezydencji w Radzie UE

Poniedziałek 27 czerwca 2011, Dominik Paszkiewicz

Czy na kolejnej zimowej Konferencji Klimatycznej ujrzymy nowe globalne porozumienie klimatyczne? Jaką rolę pełnić będzie Polska w jej przygotowaniu przez kolejne pół roku? Polska Zielona Sieć prezentuje przygotowany w ramach międzynarodowej kampanii Dla Klimatu = Przeciw Ubóstwu kompleksowy materiał informacyjny, pokazujący w pigułce stan negocjacji prawie 200 krajów będących stronami Konwencji ds. Zmian Klimatu.

Scenariusze lekcji — klimat a ubóstwo — publikacja dla nauczycieli

Piątek 13 maja 2011, Dominik Paszkiewicz

W ramach międzynarodowej kampanii „Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu” przygotowaliśmy scenariusze lekcyjne, dzięki którym uczniowie polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zapoznają się z tematyką zmian klimatu w kontekście ich dramatycznego wpływu na ludzi zamieszkujących kraje najuboższe.

Wpływ zmian klimatu na ludzi żyjących w ubóstwie — pokaz slajdów

Poniedziałek 9 maja 2011, Dominik Paszkiewicz

Zapraszamy do obejrzenia i przeczytania pokazu slajdów, ukazującego w jaki sposób mieszkańcy Globalnego Południa, wskutek globalnego ocieplenia, borykają się z problemami, zagrażającymi ich życiu, zdrowiu i prawu do rozwoju.

Dyskusje o energii - część druga

Czwartek 5 maja 2011, Dominik Paszkiewicz

Trwa druga tura debat studenckich poświęconych tematyce energii i klimatu, organizowanych przez Polską Zieloną Sieć oraz koła naukowe z uczelni wyższych na terenie całego kraju. Tym razem tematem debat jest „Efektywne i oszczędne korzystanie z energii”.

Oszczędź sobie i środowisku!

Środa 27 kwietnia 2011, Dominik Paszkiewicz

Oszczędź sobie i środowisku — wygraj nagrody dla swojego akademika!

O ubóstwie klimatycznym w Estilo!

Czwartek 7 kwietnia 2011, Dominik Paszkiewicz

Co łączy pasterza z Etiopii, rybaka z Indonezji, rdzennych mieszkańców Nikaragui i rolników z Bangladeszu?

Letni rajd rowerowy "NEO NAWYKI górą!" - zapisz się już dziś!

Środa 6 kwietnia 2011, Dominik Paszkiewicz komentarze (1)

Mapa myśli o zmianach klimatu

Wtorek 22 marca 2011, Dominik Paszkiewicz

Zmiany klimatu i ich pochodzenie to trudny temat. Media co jakiś czas próbują nas informować o tym zjawisku. Jednak rzadko pojawia się informacja o tym, że to nasze działania (czyli i Twojej i moje) są ich przyczyną.

Gra NEONAWYKI czyli URATUJ ŚWIAT!!!

Poniedziałek 21 marca 2011, Dominik Paszkiewicz

Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia negatywnych skutków zmian klimatu wystarczy zacząć od przejęcia kontroli nad tym co się dzieje w naszym własnym domu....

Publikacja — "Dla klimatu przeciw ubóstwu".

Środa 2 marca 2011, Dominik Paszkiewicz komentarze (1)

Po opublikowaniu w 2007 roku Czwartego Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), zjawisko zmian klimatu skupiło uwagę światowej opinii publicznej. Stało się jasne, że zmiany klimatu zachodzą szybciej i są bardziej niebezpieczne, niż można było oczekiwać na podstawie dotychczasowych modeli obliczeniowych, proponowanych przez naukę.

Konferencja klimatyczna w Meksyku. Materiał informacyjny.

Środa 1 grudnia 2010, Dominik Paszkiewicz

Z okazji Konferencji Klimatycznej w Cancun w Meksyku, wydaliśmy dwa dokumenty informacyjne, które pozwalają zaktualizować wiedzę na temat aktualnej sytuacji w negocjacjach stron. Skupiamy się szczególnie na kwestii krajów rozwijających się, które są najsilniej dotknięte skutkami zmian klimatu oraz na tym co dotyczy Polski.

Newsletter NEO NAWYKI

Czwartek 4 listopada 2010, Dominik Paszkiewicz

Jednym z działań towarzyszących realizacji projektu "Neonawyki" było uruchomienie Newslettera NEONAWYKÓW.

Warsztat dla organizacji pozarządowych NEO kampanie

Środa 3 listopada 2010, Dominik Paszkiewicz

26 października 2010r. odbył się w Warszawie pierwszy z cyklu 3 warsztatów pod hasłem „NEO kampanie”. Był on poświęcony zagadnieniu energooszczędności, racjonalnemu gospodarowaniu energią i jego wpływowi na zmniejszenie tempa zmian klimatu. W warsztacie uczestniczyło 15 przedstawicieli organizacji pozarządowych. W załączeniu prezentacje zaproszonych gości. Następny warsztat odbędzie się już w styczniu 2011r.

Planeta NEONAWYKÓW

Czwartek 28 października 2010, Dominik Paszkiewicz

Planeta NEONAWYKÓW jest specjalną stroną, dzięki której możesz być na bieżąco w "energetycznych tematach". Planeta zbiera informacje z internetu w języku polski i angielskim. Wyświetla w postaci wirtualnej gazety.

Dyskusje o Energii — debaty studenckie

Środa 20 października 2010, Dominik Paszkiewicz

Ogólnopolski cykl 33 debat studenckich poświęconych tematyce energii i klimatu. Polska Zielona Sieć we współpracy z 11 kołami naukowymi z uczelni wyższych na terenie całego kraju rozpoczyna cykl 33 debat studenckich zatytułowanych: „Dyskusje o energii“.

Zaproszenie na cykl warsztatów dla NGO

Wtorek 28 września 2010, Dominik Paszkiewicz

O Kampanii NEO NAWYKI

Wtorek 28 września 2010, Dominik Paszkiewicz

Akcja "Nowocześnie Energooszczędnie Odpowiedzialnie NEO NAWYKI" zgodnie ze swoją nazwą ma na celu promocję racjonalnego gospodarowania energią.

Planeta NEONAWYKÓW

Czwartek 16 września 2010, Dominik Paszkiewicz

=http://dlaklimatu.pl/spip.php?page=...

newsletter

Poniedziałek 23 sierpnia 2010, Dominik Paszkiewicz komentarze (1)

=http://zielonasiec.nazwa.pl/news/?p...

Negocjacje klimatyczne – gdzie jesteśmy? Materiał informacyjny.

Poniedziałek 7 czerwca 2010, Dominik Paszkiewicz

W związku z rozpoczętą wczoraj w Bonn kolejną rundą negocjacji klimatycznych Polska Zielona Sieć we współpracy z Oxfam przygotowała materiał informacyjny na temat aktualnej sytuacji rozmów.

Spot reklamowy naszej kampanii w klimatycznych kinach!

Piątek 23 kwietnia 2010, Dominik Paszkiewicz

Nasz spot można już obejrzeć w kilkunastu klimatycznych kinach w całej Polsce. Liczba kin sukcesywnie się zwiększa — zapraszamy!

Gdzie dowiedzieć się więcej

Czwartek 22 kwietnia 2010, Dominik Paszkiewicz komentarze (18)

Tematyka zmian klimatu jest coraz lepiej znana i dyskutowana w Polsce. Należy cały czas pamiętać, że problematyka ta jest bardzo złożona i wymaga ciągłego poszerzania wiedzy. Postanowiliśmy sukcesywnie zbierać strony, które publikują w jęz. pol. najciekawsze informacje nt. zmian klimatu.

Jak zahamować swoją emisję? Interesujący zestaw odnośników.

Czwartek 22 kwietnia 2010, Dominik Paszkiewicz

Spośród artykułów opublikowanych na stronach Polskiej Zielonej Sieci wybraliśmy kilka tekstów, które będą użytecznym przewodnikiem dla wszystkich, którzy chcieliby zmniejszyć swoje emisje. Zapraszamy do lektury.

Kalkulator emisji CO2

Czwartek 22 kwietnia 2010, Dominik Paszkiewicz

Portal Ziemia na Rozdrożu udostępnia jeden z najlepszych na świecie kalkulatorów emisji CO2. Polecamy korzystanie z niego — jest bardzo użytecznym narzędziem obliczenia ile emitujemy w obrębie naszego gospodarstwa domowego.

ABC COP15. Materiał informacyjny.

Poniedziałek 4 stycznia 2010, Dominik Paszkiewicz

Szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze (7-18 listopada 2009) ma być odpowiedzią na kryzys klimatyczny, którego skutki są coraz boleśniej odczuwane przez najbardziej wrażliwe społeczności świata. Już dziś zmiany klimatyczne zagrażają egzystencji milionów ludzi w krajach rozwijających się, powodując obniżenie plonów, częstsze i silniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak susze czy powodzie, jak również podnoszący się poziom mórz, zagrażający całym narodom zamieszkującym wyspy i nisko położone tereny (...)

Wpływ zmian klimatu na rozwój krajów Globalnego Południa. Materiał informacyjny.

Poniedziałek 4 stycznia 2010, Dominik Paszkiewicz

Szacuje się, że odsetek ludzi dotkniętych klęskami humanitarnymi wynikającymi ze zmian klimatu wzrośnie do ponad 50%, sięgając w roku 2015 poziomu 375 milionów rocznie. To biedniejsze kraje odczują około 75 – 80% skutków zmian klimatycznych – zmian spowodowanych głównie przez państwa rozwinięte. W niektórych częściach Afryki do roku 2020 zbiory zmniejszą się o połowę.

Adaptacja do skutków zmian klimatu w praktyce. Materiał informacyjny.

Poniedziałek 4 stycznia 2010, Dominik Paszkiewicz

Jednym z bardziej dyskutowanych dziś zaganień związanych z negocjacjami nowego porozumienia klimatycznego jest wsparcie fi nansowe dla krajów rozwijających się, przeznaczone m.in. na adaptację do skutków zmian klimatu. Wiele dyskutuje się o potrzebnych sumach i sposobie podziału tych obciążeń finansowych pomiędzy kraje rozwinięte. Mało jednak wiadomo o tym, na czym ma polegać owa adaptacja i czym różni się od pomocy humanitarnej czy rozwojowej. Poniżej prezentujemy streszczenie publikacji „Adaptacja do skutków zmian klimatu”, wydanej przez międzynarodową organizację Oxfam (...)

Ty Decydujesz - świat w Twoich rękach

Wtorek 17 listopada 2009, Dominik Paszkiewicz

Polska — W ramach kampanii Klimat i Energia, ruszył właśnie ambitny projekt polskiego Greenpeace o nazwie "Ty decydujesz". Za pomocą specjalnie w tym celu stworzonej strony internetowej ekolodzy wzywają polityków do działań na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

12.11 - Spotkanie org. ekologicznych i pomocowych z gośćmi z Etiopii, Nigerii i Tajlandii

Piątek 6 listopada 2009, Dominik Paszkiewicz

Skutki zmian klimatu stanowią dziś jedne z największych zagrożeń dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.

Tornada i fale upałów w Polsce

Czwartek 6 sierpnia 2009, Dominik Paszkiewicz komentarze (12)

Spływ tratwą jest dobrą okazją do refleksji na temat zmian klimatu. Nasza niezastąpiona Marta Śmigrowska, ekspert ds. zmian klimatu Polskiej Zielonej Sieci opowiada o skutkach zmian klimatu w Polsce.

Po Warszawie ruszamy do Torunia

Poniedziałek 27 lipca 2009, Dominik Paszkiewicz

W Warszawie spędziliśmy część czwartku, piątek - dzień naszych wydarzeń warszawskich oraz sobotę.

Dobrego złe początki

Sobota 18 lipca 2009, Dominik Paszkiewicz, redakcja

Wypłynęliśmy 8 dni temu. Na pierwszych kilometrach popsuł nam się silnik. Dziś jesteśmy w Kazimierzu. Bezpiecznie zacumowaliśmy w przystani WOPR. Nie wszystkie cumowania były takie gładkie.

Pierwszy dzień klimatycznej podróży

Środa 15 lipca 2009, Dominik Paszkiewicz komentarze (11)

Pierwszego dnia zyskaliśmy obraz tego, czym jest spływanie Wisłą z Krakowa do Gdańska. Bowiem właśnie pierwszego dnia napotyka się przeszkody, które pokazują na jakie porwaliśmy się przedsięwzięcie.

Priorytet G8 uratować świat przed zgubnymi skutkami zmian klimatu!

Wtorek 7 lipca 2009, Dominik Paszkiewicz

Przywódcy państw G8 debatując w najbliższych dniach we włoskim L’Aquila wiele uwagi poświęcą takim zagadnieniom jak kryzys żywnościowy i zmiany klimatu. Na wyniki tych rozmów z niecierpliwością będzie czekał cały świat, stojąc u progu bezprecedensowego wyzwania, jakim jest globalne ocieplenie.

Drugiej szansy nie będzie

Wtorek 30 czerwca 2009, Dominik Paszkiewicz

W walce ze zmianami klimatycznymi nie będziemy mieć drugiej szansy. Kto ile zapłaci za sprawiedliwe porozumienie w Kopenhadze?

Negocjacje ONZ w Bonn. Materiał informacyjny.

Środa 10 czerwca 2009, Dominik Paszkiewicz

Negocjacje ONZ w Bonn (1 – 12 czerwca 2009) odbywają się w kontekście globalnego kryzysu klimatycznego. Jego skutki są coraz boleśniej odczuwalne przez najbardziej wrażliwe społeczności świata. Już dziś zmiany klimatyczne zagrażają egzystencji milionów ludzi w krajach rozwijających się. Powodem tego są coraz mniejsze plony, częstsze i silniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe, jak np. susze czy burze, czy podnoszący się poziom mórz. Ten ostatni czynnik zagraża całym narodom zamieszkującym nisko położone tereny (...)

ABC negocjacji klimatycznych. Materiał informacyjny.

Środa 10 czerwca 2009, Dominik Paszkiewicz

12 czerwca zakończy się przedostatnia runda światowych negocjacji przed szczytem klimatycznym w Kopenhadze, na którym powinno ujrzeć światło dzienne Porozumienie Kopenhaskie zastępujące wygasający Protokół z Kioto. Kuluary trwających targów pokazują, że przyszłość wspólnej walki ze zmianami klimatu wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania.

Ludzka twarz zmian klimatu [ZDJĘCIA]

Środa 10 czerwca 2009, Dominik Paszkiewicz

Mieszkańcy krajów rozwijających się są najbardziej narażeni na skutki zmian klimatu. Przedstawiamy poniżej prawdziwe historie rodzin, które doznają cierpień spowodowanych zmianami klimatu.

Zmiany klimatu zmieniają granice

Wtorek 31 marca 2009, Dominik Paszkiewicz

Włochy i Szwajcaria planują zmienić fragmenty granicy łączącej te dwa kraje. Jaki jest tego powód?

Bonn Climate Change Talks

Poniedziałek 30 marca 2009, Dominik Paszkiewicz

29 marca, w Bonn, rozpoczęła się pierwsza sesja negocjacji klimatycznych Narodów Zjednoczonych w tym roku, będąca przygotowaniem do finałowych rozmów, które będą miały miejsce w Kopenhadze, na szczycie COP15.

IPCC się mylił?

Środa 18 marca 2009, Dominik Paszkiewicz

Wg najnowszych badań IPCC może się mylić. Wzrost poziomu mórz, w tym stuleciu, spowodowany zmianami klimatu może być znacznie większy niż przypuszczali do tej pory naukowcy.

Kongres klimatyczny w Kopenhadze

Środa 11 marca 2009, Dominik Paszkiewicz

Od 10 do 12 marca w Kopenhadze trwać będzie kongres naukowy na temat zmian klimatu pt.: "Zmiany klimatu: globalne zagrożenia, wyzwania i decyzje".

Krótkie podsumowanie COP14 w Poznaniu

Środa 25 lutego 2009, Dominik Paszkiewicz

Konferencja w Poznaniu miała być krokiem milowym na drodze między tymi negocjacjami, które rozpoczęły się na konferencji w Bali a zakończeniem, planowanym na przyszłoroczną konferencję w Kopenhadze.

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia