Walka ze zmianami klimatu — utopia czy konieczność?
Zapraszamy do lektury naszego materiału informacyjnego pt. "Walka ze zmianami klimatu — utopia czy konieczność?".
Jedna planeta, jedna cywilizacja — fragmenty filmu
Publikujemy w polskiej wersji językowej fragmenty filmów Gaëla Derive z cyklu „Jedna planeta, jedna cywilizacja”.
Drugie śniadanie parlamentarno-studenckie
7 listopada 2011 w Warszawie odbyło się kolejne śniadanie studencko-parlamentarne, którego uczestnikami byli posłowie, studenci warszawskich uczelni i przedstawiciele organizacji pozarządowych. W sumie w śniadaniu uczestniczyło 20 osób. Gościem śniadania była również nigeryjska aktywistka zajmująca się tematyką zmian klimatu H.Umar-Mustapha.
Nigeryjska opowieść o skutkach zmian klimatu - wizyta działaczki Tubali Development Initiative w Warszawie
7 listopada 20011 odbyło się w Warszawie śniadanie studencko-parlamentarne oraz briefing dla mediów organizowany przez Polską Zieloną Sieć i Polską Akcję Humanitarną. Gościem specjalnym obu spotkań była nigeryjska działaczka Hauwa Umar-Mustapha z organizacji Tubali Development Initiative, zajmująca się badaniem wpływu zmian klimatu na rozwój rolnictwa oraz sytuacji kobiet w Nigerii. Spotkania miały na celu promowanie solidarności klimatycznej.
Zapraszamy na warsztat dla organizacji pozarządowych!
Polska Zielona Sieć zaprasza na warsztat dla organizacji pozarządowych! Warsztat NEO KAMPANIE z cyklu warsztatów związanych z tematem energii i klimatu, zatytułowany "NOWOCZEŚNIE - planowanie kampanii z użyciem najnowszych technik i internetu" odbędzie się 28 października (piątek), w pracowni Duży Pokój na ul. Koszykowej 24/12 w Warszawie.
Dyskusje o energii - część trzecia
Rok akademicki rozpoczyna się lada dzień, a wraz z nim ruszy trzeci już cykl debat studenckich.
Polska pomoże najbiedniejszym w walce ze skutkami zmian klimatu — list otwarty Koalicji Klimatycznej
Prezentujemy list otwarty Koalicji Klimatycznej do Ministra Środowiska w związku ze zmianami w prawie ochrony środowiska. Zmiany pozwalają na przekazywanie środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatu.
Materiał informacyjny — POROZUMIENIE KLIMATYCZNE — w przeddzień polskiej prezydencji w Radzie UE
Czy na kolejnej zimowej Konferencji Klimatycznej ujrzymy nowe globalne porozumienie klimatyczne? Jaką rolę pełnić będzie Polska w jej przygotowaniu przez kolejne pół roku? Polska Zielona Sieć prezentuje przygotowany w ramach międzynarodowej kampanii Dla Klimatu = Przeciw Ubóstwu kompleksowy materiał informacyjny, pokazujący w pigułce stan negocjacji prawie 200 krajów będących stronami Konwencji ds. Zmian Klimatu.
Scenariusze lekcji — klimat a ubóstwo — publikacja dla nauczycieli
W ramach międzynarodowej kampanii „Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu” przygotowaliśmy scenariusze lekcyjne, dzięki którym uczniowie polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zapoznają się z tematyką zmian klimatu w kontekście ich dramatycznego wpływu na ludzi zamieszkujących kraje najuboższe.
Wpływ zmian klimatu na ludzi żyjących w ubóstwie — pokaz slajdów
Zapraszamy do obejrzenia i przeczytania pokazu slajdów, ukazującego w jaki sposób mieszkańcy Globalnego Południa, wskutek globalnego ocieplenia, borykają się z problemami, zagrażającymi ich życiu, zdrowiu i prawu do rozwoju.
Dyskusje o energii - część druga
Trwa druga tura debat studenckich poświęconych tematyce energii i klimatu, organizowanych przez Polską Zieloną Sieć oraz koła naukowe z uczelni wyższych na terenie całego kraju. Tym razem tematem debat jest „Efektywne i oszczędne korzystanie z energii”.
Oszczędź sobie i środowisku!
Oszczędź sobie i środowisku — wygraj nagrody dla swojego akademika!
O ubóstwie klimatycznym w Estilo!
Co łączy pasterza z Etiopii, rybaka z Indonezji, rdzennych mieszkańców Nikaragui i rolników z Bangladeszu?
Letni rajd rowerowy "NEO NAWYKI górą!" - zapisz się już dziś!
Mapa myśli o zmianach klimatu
Zmiany klimatu i ich pochodzenie to trudny temat. Media co jakiś czas próbują nas informować o tym zjawisku. Jednak rzadko pojawia się informacja o tym, że to nasze działania (czyli i Twojej i moje) są ich przyczyną.
Gra NEONAWYKI czyli URATUJ ŚWIAT!!!
Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia negatywnych skutków zmian klimatu wystarczy zacząć od przejęcia kontroli nad tym co się dzieje w naszym własnym domu....
Publikacja — "Dla klimatu przeciw ubóstwu".
Po opublikowaniu w 2007 roku Czwartego Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), zjawisko zmian klimatu skupiło uwagę światowej opinii publicznej. Stało się jasne, że zmiany klimatu zachodzą szybciej i są bardziej niebezpieczne, niż można było oczekiwać na podstawie dotychczasowych modeli obliczeniowych, proponowanych przez naukę.
Konferencja klimatyczna w Meksyku. Materiał informacyjny.
Z okazji Konferencji Klimatycznej w Cancun w Meksyku, wydaliśmy dwa dokumenty informacyjne, które pozwalają zaktualizować wiedzę na temat aktualnej sytuacji w negocjacjach stron. Skupiamy się szczególnie na kwestii krajów rozwijających się, które są najsilniej dotknięte skutkami zmian klimatu oraz na tym co dotyczy Polski.
Newsletter NEO NAWYKI
Jednym z działań towarzyszących realizacji projektu "Neonawyki" było uruchomienie Newslettera NEONAWYKÓW.
Warsztat dla organizacji pozarządowych NEO kampanie
26 października 2010r. odbył się w Warszawie pierwszy z cyklu 3 warsztatów pod hasłem „NEO kampanie”. Był on poświęcony zagadnieniu energooszczędności, racjonalnemu gospodarowaniu energią i jego wpływowi na zmniejszenie tempa zmian klimatu. W warsztacie uczestniczyło 15 przedstawicieli organizacji pozarządowych. W załączeniu prezentacje zaproszonych gości. Następny warsztat odbędzie się już w styczniu 2011r.
Planeta NEONAWYKÓW
Planeta NEONAWYKÓW jest specjalną stroną, dzięki której możesz być na bieżąco w "energetycznych tematach". Planeta zbiera informacje z internetu w języku polski i angielskim. Wyświetla w postaci wirtualnej gazety.
Dyskusje o Energii — debaty studenckie
Ogólnopolski cykl 33 debat studenckich poświęconych tematyce energii i klimatu. Polska Zielona Sieć we współpracy z 11 kołami naukowymi z uczelni wyższych na terenie całego kraju rozpoczyna cykl 33 debat studenckich zatytułowanych: „Dyskusje o energii“.
Zaproszenie na cykl warsztatów dla NGO
O Kampanii NEO NAWYKI
Akcja "Nowocześnie Energooszczędnie Odpowiedzialnie NEO NAWYKI" zgodnie ze swoją nazwą ma na celu promocję racjonalnego gospodarowania energią.
Planeta NEONAWYKÓW
=http://dlaklimatu.pl/spip.php?page=...
newsletter
=http://zielonasiec.nazwa.pl/news/?p...
Negocjacje klimatyczne – gdzie jesteśmy? Materiał informacyjny.
W związku z rozpoczętą wczoraj w Bonn kolejną rundą negocjacji klimatycznych Polska Zielona Sieć we współpracy z Oxfam przygotowała materiał informacyjny na temat aktualnej sytuacji rozmów.
Spot reklamowy naszej kampanii w klimatycznych kinach!
Nasz spot można już obejrzeć w kilkunastu klimatycznych kinach w całej Polsce. Liczba kin sukcesywnie się zwiększa — zapraszamy!
Gdzie dowiedzieć się więcej
Tematyka zmian klimatu jest coraz lepiej znana i dyskutowana w Polsce. Należy cały czas pamiętać, że problematyka ta jest bardzo złożona i wymaga ciągłego poszerzania wiedzy. Postanowiliśmy sukcesywnie zbierać strony, które publikują w jęz. pol. najciekawsze informacje nt. zmian klimatu.
Jak zahamować swoją emisję? Interesujący zestaw odnośników.
Spośród artykułów opublikowanych na stronach Polskiej Zielonej Sieci wybraliśmy kilka tekstów, które będą użytecznym przewodnikiem dla wszystkich, którzy chcieliby zmniejszyć swoje emisje. Zapraszamy do lektury.
Kalkulator emisji CO2
Portal Ziemia na Rozdrożu udostępnia jeden z najlepszych na świecie kalkulatorów emisji CO2. Polecamy korzystanie z niego — jest bardzo użytecznym narzędziem obliczenia ile emitujemy w obrębie naszego gospodarstwa domowego.
ABC COP15. Materiał informacyjny.
Szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze (7-18 listopada 2009) ma być odpowiedzią na kryzys klimatyczny, którego skutki są coraz boleśniej odczuwane przez najbardziej wrażliwe społeczności świata. Już dziś zmiany klimatyczne zagrażają egzystencji milionów ludzi w krajach rozwijających się, powodując obniżenie plonów, częstsze i silniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak susze czy powodzie, jak również podnoszący się poziom mórz, zagrażający całym narodom zamieszkującym wyspy i nisko położone tereny (...)
Wpływ zmian klimatu na rozwój krajów Globalnego Południa. Materiał informacyjny.
Szacuje się, że odsetek ludzi dotkniętych klęskami humanitarnymi wynikającymi ze zmian klimatu wzrośnie do ponad 50%, sięgając w roku 2015 poziomu 375 milionów rocznie. To biedniejsze kraje odczują około 75 – 80% skutków zmian klimatycznych – zmian spowodowanych głównie przez państwa rozwinięte. W niektórych częściach Afryki do roku 2020 zbiory zmniejszą się o połowę.
Adaptacja do skutków zmian klimatu w praktyce. Materiał informacyjny.
Jednym z bardziej dyskutowanych dziś zaganień związanych z negocjacjami nowego porozumienia klimatycznego jest wsparcie fi nansowe dla krajów rozwijających się, przeznaczone m.in. na adaptację do skutków zmian klimatu. Wiele dyskutuje się o potrzebnych sumach i sposobie podziału tych obciążeń finansowych pomiędzy kraje rozwinięte. Mało jednak wiadomo o tym, na czym ma polegać owa adaptacja i czym różni się od pomocy humanitarnej czy rozwojowej. Poniżej prezentujemy streszczenie publikacji „Adaptacja do skutków zmian klimatu”, wydanej przez międzynarodową organizację Oxfam (...)
Ty Decydujesz - świat w Twoich rękach
Polska — W ramach kampanii Klimat i Energia, ruszył właśnie ambitny projekt polskiego Greenpeace o nazwie "Ty decydujesz". Za pomocą specjalnie w tym celu stworzonej strony internetowej ekolodzy wzywają polityków do działań na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
12.11 - Spotkanie org. ekologicznych i pomocowych z gośćmi z Etiopii, Nigerii i Tajlandii
Skutki zmian klimatu stanowią dziś jedne z największych zagrożeń dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.
Tornada i fale upałów w Polsce
Spływ tratwą jest dobrą okazją do refleksji na temat zmian klimatu. Nasza niezastąpiona Marta Śmigrowska, ekspert ds. zmian klimatu Polskiej Zielonej Sieci opowiada o skutkach zmian klimatu w Polsce.
Po Warszawie ruszamy do Torunia
W Warszawie spędziliśmy część czwartku, piątek - dzień naszych wydarzeń warszawskich oraz sobotę.
Dobrego złe początki
Wypłynęliśmy 8 dni temu. Na pierwszych kilometrach popsuł nam się silnik. Dziś jesteśmy w Kazimierzu. Bezpiecznie zacumowaliśmy w przystani WOPR. Nie wszystkie cumowania były takie gładkie.
Pierwszy dzień klimatycznej podróży
Pierwszego dnia zyskaliśmy obraz tego, czym jest spływanie Wisłą z Krakowa do Gdańska. Bowiem właśnie pierwszego dnia napotyka się przeszkody, które pokazują na jakie porwaliśmy się przedsięwzięcie.
Priorytet G8 uratować świat przed zgubnymi skutkami zmian klimatu!
Przywódcy państw G8 debatując w najbliższych dniach we włoskim L’Aquila wiele uwagi poświęcą takim zagadnieniom jak kryzys żywnościowy i zmiany klimatu. Na wyniki tych rozmów z niecierpliwością będzie czekał cały świat, stojąc u progu bezprecedensowego wyzwania, jakim jest globalne ocieplenie.
Drugiej szansy nie będzie
W walce ze zmianami klimatycznymi nie będziemy mieć drugiej szansy. Kto ile zapłaci za sprawiedliwe porozumienie w Kopenhadze?
Negocjacje ONZ w Bonn. Materiał informacyjny.
Negocjacje ONZ w Bonn (1 – 12 czerwca 2009) odbywają się w kontekście globalnego kryzysu klimatycznego. Jego skutki są coraz boleśniej odczuwalne przez najbardziej wrażliwe społeczności świata. Już dziś zmiany klimatyczne zagrażają egzystencji milionów ludzi w krajach rozwijających się. Powodem tego są coraz mniejsze plony, częstsze i silniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe, jak np. susze czy burze, czy podnoszący się poziom mórz. Ten ostatni czynnik zagraża całym narodom zamieszkującym nisko położone tereny (...)
ABC negocjacji klimatycznych. Materiał informacyjny.
12 czerwca zakończy się przedostatnia runda światowych negocjacji przed szczytem klimatycznym w Kopenhadze, na którym powinno ujrzeć światło dzienne Porozumienie Kopenhaskie zastępujące wygasający Protokół z Kioto. Kuluary trwających targów pokazują, że przyszłość wspólnej walki ze zmianami klimatu wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania.
Ludzka twarz zmian klimatu [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy krajów rozwijających się są najbardziej narażeni na skutki zmian klimatu. Przedstawiamy poniżej prawdziwe historie rodzin, które doznają cierpień spowodowanych zmianami klimatu.
Zmiany klimatu zmieniają granice
Włochy i Szwajcaria planują zmienić fragmenty granicy łączącej te dwa kraje. Jaki jest tego powód?
Bonn Climate Change Talks
29 marca, w Bonn, rozpoczęła się pierwsza sesja negocjacji klimatycznych Narodów Zjednoczonych w tym roku, będąca przygotowaniem do finałowych rozmów, które będą miały miejsce w Kopenhadze, na szczycie COP15.
IPCC się mylił?
Wg najnowszych badań IPCC może się mylić. Wzrost poziomu mórz, w tym stuleciu, spowodowany zmianami klimatu może być znacznie większy niż przypuszczali do tej pory naukowcy.
Kongres klimatyczny w Kopenhadze
Od 10 do 12 marca w Kopenhadze trwać będzie kongres naukowy na temat zmian klimatu pt.: "Zmiany klimatu: globalne zagrożenia, wyzwania i decyzje".
Krótkie podsumowanie COP14 w Poznaniu
Konferencja w Poznaniu miała być krokiem milowym na drodze między tymi negocjacjami, które rozpoczęły się na konferencji w Bali a zakończeniem, planowanym na przyszłoroczną konferencję w Kopenhadze.