Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > Kolejne przesłanie młodzieży do polityków przed COP 15

Kolejne przesłanie młodzieży do polityków przed COP 15

Środa 2 grudnia 2009 / Emilia Ślimko

„Prosimy Was o zapewnienie ludziom na całej Ziemi bezpieczeństwa – nie potęgujmy działania kataklizmów takich jak huragany, powodzie i susze. Nie chcemy walczyć o życie, ale się nim cieszyć”.

26 listopada 2009 w Poznaniu odbył się Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, podczas którego około 600 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uchwaliło przesłanie do decydentów politycznych w związku z grudniową konferencją klimatyczną w Kopenhadze.

Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny zorganizowany został przez Gazetę Wyborczą w Poznaniu, Miasto Poznań oraz Targi Poznańskie we współpracy z Fundacją Aeris Futuro.

Młodzież wzięła również udział w warsztatach o oszczędności energii, przygotowanych przez Fundację, a wśród uczestników Szczytu rozstrzygnięto konkurs na najlepszy film ekologiczny.

Zwycięskie i konkursowe filmy można obejrzeć na stronie:

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,94230,7298868.html

Przesłanie, mądre i dojrzałe w wyrazie, pozwolimy sobie przytoczyć w całości:

Przesłanie do uczestników 15 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu.

Świat pędzi do przodu, wykorzystuje coraz więcej energii, a tym samym potrzebuje coraz więcej zasobów naturalnych do jej produkcji. Nieumiejętne wykorzystywanie energii, a często wręcz jej marnotrawienie, powoduje, że na Ziemi nasilają się zmiany klimatyczne, które niszczą przyrodę naszej planety i przyczyniają się do pogorszenia naszego stanu zdrowia i kondycji.

Bez energii nie ma życia, dlatego będziemy potrzebować sprawniejszej gospodarki energią, ale czystszą - tak, aby nie zniszczyć planety, na której chcemy żyć, tworzyć, rozwijać się i którą chcemy zostawić naszym dzieciom.

Musimy nauczyć się sensownie zarządzać energią korzystając z komfortu jazdy samochodem, używając komputerów, lodówek, mikrofalówek czy klimatyzacji. Nie chcemy przestać słuchać muzyki, oglądać telewizji i korzystać z internetu, ale musimy to robić mądrze. Te luksusy mają swoją cenę – zużywamy energię uzyskiwaną z węgla, ropy, gazu. Te źródła się kończą, stają się coraz droższe. Jakie mamy wyjścia?

1. Prosimy Was, obecnych decydentów, abyście sprzyjali i wspierali rozwój edukacji, ponieważ w ten sposób wykształcą się ludzie, którzy opracują nowe, energooszczędne technologie:
-  Nowe technologie w komunikacji: samochody elektryczne czy hybrydowe.
-  Nowe technologie w budownictwie: przydomowe elektrownie słoneczne, wiatrowe, wodne, geotermalne, nowoczesne materiały budowlane.
-  Nowe technologie produkcyjne w przemyśle takie jak oparte na pneumatyce czy hydraulice.
-  Nowe technologie w ochronie zasobów naturalnych: od redukcji zanieczyszczeń do recyklingu.

2. Prosimy Was o zapewnienie ludziom na całej Ziemi bezpieczeństwa – nie potęgujmy działania kataklizmów takich jak huragany, powodzie i susze. Nie chcemy walczyć o życie, ale się nim cieszyć.

3. Prosimy Was o pokój na świecie – niech zasoby naturalne służą każdemu kto ich potrzebuje w różnych zakątkach świata, a nie tylko bogatym na Ziemi.

4. Zapewnijcie nam w przyszłości miejsca pracy – energetyka oparta o zasoby odnawialne i niewyczerpywalne to możliwość pracy dla wielu ludzi.

Energią musimy gospodarować mądrze zarówno na poziomie własnego mieszkania, osiedla, miasta, jak i kraju oraz całego świata.Każdy z tych aspektów wymaga innych rozwiązań. Równie ważna jest wymiana sprzętu domowego na energooszczędny, jak i decyzje Was – polityków, mogących wywierać naciski poprzez kary czy ulgi na poszczególne gałęzie przemysłu w celu propagowania rozwiązań proekologicznych.

Prosimy was o to, żebyśmy my, Następne Pokolenie, mogli uczestniczyć w tych przemianach i wysłuchajcie nas, byśmy zastępując was w przyszłości, nie musieli zaczynać od zera.

fot. www.zsp-nr1.com



Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia