Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > Proces negocjacyjny w sosie tragikomicznym

Proces negocjacyjny w sosie tragikomicznym

Czwartek 30 kwietnia 2009 / Marta Śmigrowska

O tym, jak ważne kwestie grzęzną w niuansach językowych oddalając nas od dobrego porozumienia w sprawie zmian klimatu.

Jak wyglądają obrady UNFCCC, które w grudniu mają zakończyć się ambitnym ogólnoświatowym porozumieniem na rzecz ochrony klimatu? Poniżej dramatyzowana próbka takich obrad. Podobieństwo zdarzeń i postaci nie jest przypadkowe.


Sala obrad UNFCCC. Na sali wybucha pożar.

Lemania: Panie Przewodniczący, na wstępie pragnę podziękować szanownemu koledze z San Seriffe za zwrócenie naszej uwagi na pożar, który właśnie wybuchł w tyle sali. Jednakowoż, pozwolę sobie zwrócić uwagę szanownych delegatów na paragraf 6, ustęp 3 tekstu zaproponowanego przez San Seriffe i zasugerować zastąpienie słowa „gasić” w sformułowaniu „gasić ogień” czasownikiem „tłumić”. Dziękuję za uwagę.

Przewodniczący: Czy San Seneriffe akceptuje zmianę proponowaną przez Lemanię?

San Seneriffe: Panie Przewodniczący, w moim kraju preferujemy słowo „gasić”, które w naszej opinii lepiej oddaje sedno problemu.

Lemania: Panie Przewodniczący, pozwolę sobie nalegać na zmianę sformułowania. Wyraz „gasić” jest niejednoznaczny i może implikować „gasić pragnienie” lub „gasić światło”.

Przewodniczący: Oddaję głos Ruritanii.

Ruritania: Panie Przewodniczący, pozwolę sobie zaproponować rozwiązanie kompromisowe, czyli sformułowanie „zwalczać ogień”.

Przewodniczący: Z tego, co widzę, ani Lemania, ani San Seriffe nie zgłaszają się do głosu, zakładam więc, że akceptują proponowany kompromis. Sformułowanie w paragrafie 6, ustęp 3 zyskuje niniejszym brzmienie „zwalczać ogień”. Oddaję głos Sarabii Audyjskiej.

Scorched Earth, czyli Ziemia prażona

Scorched Earth, czyli Ziemia prażona
Fot: lastcheese (flickr)

Sarabia Audyjska: Panie Przewodniczący, pragnę zwrócić uwagę szanownych delegatów na paragraf 7 tekstu zaproponowanego przez kolegę z San Seriffe, w którym sugeruje, że ogień należałoby gasić (czy też zwalczać) przy użyciu wody. W moim kraju woda jest cennym i rzadkim zasobem naturalnym. Niniejszym proponuję, by słowo „woda” zastąpić słowem „benzyna”.

Kutwej: Chciałbym uzupełnić propozycję mojego szanownego kolegi z Sarabii Audyjskiej. Być może po wyrazie „benzyna” warto by dodać sformułowanie „oraz inne destylaty ropy”, co dałoby nam pewną możliwość wyboru i elastyczność, niezbędną w obliczu tak istotnego problemu.

Płomienie ogarniają całą salę.


Na podstawie biuletynu negocjacyjnego ECO organizacji CAN International.

Pierwsza rycina: Svetllan (flickr)Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia