Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > W Kopenhadze decyzje zapadną za zamkniętymi drzwiami!

W Kopenhadze decyzje zapadną za zamkniętymi drzwiami!

Poniedziałek 14 grudnia 2009 / PKE OM, Koalicja Klimatyczna

Dostęp organizacji pozarządowych na negocjacje klimatyczne w Kopenhadze jest coraz bardziej ograniczany. W piątek, ostatniego dnia negocjacji, na teren konferencji wpuszczonych zostanie zaledwie 90 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Sekretariat Konwencji Klimatycznej ONZ ogłosił dziś w Kopenhadze, że ze względu na przyjazd światowych przywódców i związane z tym obawy o bezpieczeństwo w czwartek na Konferencję Klimatyczną zostanie wpuszczonych tylko 1000 osób. Sprzeciw wywołało jednak dopiero zapowiedziane na piątek ograniczenie tej liczby do zaledwie 90 osób. Oznacza to, że na konferencję tego dnia nie zostanie wpuszczonych 25 000 osób.

Wynika to przede wszystkim z tego, że całe centrum zostanie zajęte przez świty polityków, którzy przyjadą na ostatnie dni konferencji. Najliczniejsze delegacje liczą nawet kilkaset osób. Zdaniem Koalicji Klimatycznej stoi to w jawnej sprzeczności z zasadą jawności i równego dostępu do ustaleń.

„Uważamy, że ustalając tak drastyczne limity, Sekretariat łamie prawo do przejrzystego i demokratycznego procesu negocjacji. Organizacje pozarządowe są jednym z najważniejszych elementów kontroli obywatelskiej. Dzięki monitorowaniu działań podejmowanych przez państwa, mogą informować społeczeństwo o nieprawidłowościach oraz dostarczać władzom rekomendacji w kwestii rozwiązań problemów. Ich brak ostatniego, kluczowego dnia negocjacji oznacza, że najważniejsze decyzje zapadną za zamkniętymi drzwiami” - mówi Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Oburzenie budzi zwłaszcza fakt, że ograniczenia te zostały wprowadzone przez ONZ, które jest najważniejszym strażnikiem ochrony podstawowych praw i wolności na świecie. Ponadto, ze względu na fakt, że Dania ma najbardziej rozwinięty sektor organizacji pozarządowych (90% obywateli zrzeszonych w NGO-sach), wprowadzanie ich właśnie w tym kraju wydaje się jeszcze bardziej nie na miejscu.




Jakieś wiadomości lub komentarze?
  • Paragrafy możesz tworzyć pozostawiając puste linijki. Jeśli chcesz dodać link wpisz: www.adresstrony.pl. Zostanie automatycznie przetworzony w link. Komentarze z reklamami będą natychmiast usuwane!

(Twój adres nie będzie publiczny)

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia