Porozumienie zawarte w Kopenhadze to wyrok dla miliardów ludzi.
Od około godziny 23 świat zaczyna dowiadywać się o rezultatach szczytu klimatycznego w Kopenhadze. Jako pierwszy przemówił prezydent USA na krótko przed swoim wylotem do Waszyngtonu i zaraz po zakończeniu spotkania z głowami państw Indii, Chin, Brazylii i RPA. Obraz, jaki przedstawił, jest daleki od oczekiwań. Mówił o niewiążącym prawnie porozumieniu, w ramach którego poszczególne kraje dobrowolnie zobowiążą się do celów redukcyjnych do 2020r. Dodawał o wsparciu finansowym dla krajów rozwijających się. I o tym, że respektuje rezultaty badań (...)
Ostatni dzień COP15: Obama ratuje twarz, a nie świat
Wystąpienie Prezydenta Baraka Obamy na konferencji klimatycznej było ładne, ale pozbawione treści, komentuje Koalicja Klimatyczna. Stany nie zmieniły stanowiska, z którym przyjechały na rozmowy. Nie było to przemówienie, które, tak jak liczono, mogłoby przynieść przełom w negocjacjach.
Czy pusty szkic porozumienia kopenhaskiego zostanie wypełniony treścią?
Szkic porozumienia, który przedstawiono dziś rano na negocjacjach klimatycznych w Kopenhadze, jest na razie tylko zbiorem pustych politycznych deklaracji - komentuje Koalicja Klimatyczna. Jeśli na COP15 przyjęto by porozumienie w proponowanym kształcie, nie byłoby szansy na zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie poniżej 2st.C.
Negocjacje: stan na 24 godziny przed końcem
Na negocjacjach klimatycznych w Kopenhadze atmosfera coraz bardziej się podgrzewa. Zarówno w kuluarach, jak i otwarcie, przedstawiciele poszczególnych państw oskarżają się nawzajem o blokowanie procesu i brak wystarczająco ambitnych propozycji.. Do końca konferencji pozostało półtora dnia, a tymczasem negocjatorzy nadal powtarzają swoje stanowiska i dodają lub usuwają z tekstów nawiasy, a przywódcy wygłaszają gładkie przemowy. Nie wiadomo do jakiego stopnia poradzą sobie z rozwiązaniem kluczowych punktów spornych, dopiero przyjechali na negocjacje, więc mogą nie mieć pełnej orientacji, jak skomplikowana i (...)
Polityczny klimat na wysokim szczeblu
Zmiana na stanowisku Prezydenta COP 15 i przemówienia ministrów krajów – sygnatariuszy Konwencji rozpoczynają ostatnią część szczytu w Kopenhadze: segment wysokiego szczebla.
Kolejna Skamielina Dnia od NGO dla Stanów Zjednoczonych.
Fossil of the Day (Skamielina Dnia) jest przyznawana przez ponad 450 organizacji z całego świata zrzeszonych w ramach Climate Action Network. Codziennie o godz. 18 podczas uroczystej gali wręcza ją Ben Wiklera z organizacji Avaaz.org. W środę 16 grudnia, Ben wraz z grupą innych obserwatorów nie został wpuszczony do Bella Center.
Panie Premierze, ratuj klimat! - list otwarty Koalicji Klimatycznej
Przybycie do Kopenhagi na kluczowy etap negocjacji klimatycznych ponad 100 głów państw i szefów rządów z całego świata, tworzy wyjątkową szansę na podpisanie sprawiedliwego, ambitnego i prawnie wiążącego porozumienia dla ochrony klimatu.
Konferencja Klimatyczna w Kopenhadze - analiza postepów i zagrożeń na półmetku negocjacji
Analiza pierwszego tygodnia negocjacji klimatycznych w Kopenhadze pozwala stworzyć ciekawy obraz gry, jaka toczy się między poszczególnymi stronami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż rozstrzygają się losy porozumienia, które jest dla świata jedyną szansą na skuteczną walkę ze zmianami klimatu. Nadal jest szansa, że wyjdziemy z tej gry zwycięsko i kraje uzgodnią do następnego piątku sprawiedliwe, prawnie wiążące i ambitne porozumienie.
W Kopenhadze decyzje zapadną za zamkniętymi drzwiami!
Dostęp organizacji pozarządowych na negocjacje klimatyczne w Kopenhadze jest coraz bardziej ograniczany. W piątek, ostatniego dnia negocjacji, na teren konferencji wpuszczonych zostanie zaledwie 90 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
Unia może ograniczyć emisję o 40% do roku 2020!
W związku ze spotkaniem przywódców europejskich w Brukseli, na którym mają zapaść ważne decyzje, między innymi w kwestii celu redukcyjnego Unii Europejskiej do roku 2020, podczas Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze zaprezentowano raport, który udowadnia, że Unia Europejska mogłaby dwukrotnie zwiększyć redukcję emisji gazów cieplarnianych - z 20% do 40%.
Porozumienie bogatych krajów
Drugiego dnia kopenhaskich negocjacji klimatycznych, które mają doprowadzić do zawarcia nowego porozumienia w sprawie zmian klimatu, do mediów wyciekł szkic jego tekstu, przygotowany przez przewodniczących obradom Duńczyków.