Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > ZMIANY KLIMATU > BLOG > Zmiany klimatu zmieniają granice

Zmiany klimatu zmieniają granice

Wtorek 31 marca 2009 / Dominik Paszkiewicz

Włochy i Szwajcaria planują zmienić fragmenty granicy łączącej te dwa kraje. Jaki jest tego powód?

Z powodu globalnego ocieplenia wspólna granica Włoch i Szwajcarii, która znajduje się na odcinku alpejskim, może zostać zmieniona. Do tej pory granicę wyznaczała odwieczna linia lodowca (w okolicy Matterhorn). Wraz z postępującymi zmianami klimatu, takich sytuacji może być więcej. W przypadku Włoch i Szwajcarii uzgodnienia są bez wątpienia bardzo pokojowe, jednak na świecie zmiany granic z powodu zmian klimatu mogą stać się częstsze.

Wojny o granice, wojny o zasoby?

Matterhorn - 4478 metrów

Matterhorn - 4478 metrów
Matterhorn leży... no właśnie gdzie?

Wydaje mi się, że wojny o granice były od zawsze jednym z głównych powodów konfliktów między krajami. Wojny o granice nie zawsze jednak spowodowane są sporem o granice same w sobie. Zwykle źródłem konfliktu są zasoby naturalne oraz korzyści geopolityczne wynikające z posiadania takiego a nie innego obszaru.

Wynika z powyższych rozważań, że jednym z podstawowych powodów konfliktów między narodami są wojny o zasoby.

Taka sytuacja może w przyszłości mieć miejsce w Kaszmirze, regionie, który od 1947 roku powoduje konflikt między Indiami a Pakistanem.

Najważniejsze rzeki Pakistanu, włączając w to Indus, mają źródła w topniejących lodowcach, na terenie kontrolowanym przez Indie.

Zmiany klimatu mogą potencjalnie doprowadzać do dużych konflików, związanych szczególnie z zasobami wody

Nick Robson z South Asian Strategic Stability Institute

Zmiany klimatu, które wpływają na nienaturalne przyspieszenie topnienia lodowców, mogą w przyszłości powodować groźne powodzie, a w konsekwencji zbyt szybkiego wyczerpywania się (topnienia) źródeł - susze.

Źródło i szersze informacje na ten temat

Artykuł opublikowany 27 marca 2009 na stronie internetowej New Scientist:

http://www.newscientist.com/article/dn16854-climate-changes-europes-borders—and-the-worlds.html
Jakieś wiadomości lub komentarze?
  • Paragrafy możesz tworzyć pozostawiając puste linijki. Jeśli chcesz dodać link wpisz: www.adresstrony.pl. Zostanie automatycznie przetworzony w link. Komentarze z reklamami będą natychmiast usuwane!

(Twój adres nie będzie publiczny)

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia