Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!

Opublikowane teksty

Folióweczką w klimat

Środa 2 września 2009, Marcin Popkiewicz

Czy wiecie, że odpady odpowiadają aż za 3% unijnych emisji? I że premier właśnie odrzucił projekt wycofania z handlu bezpłatnych toreb foliowych? Podobno pochyla się nad naszymi potrzebami...

Jak wytwarzać energię: CCS, jądrowa, źródła odnawialne

Poniedziałek 15 czerwca 2009, Marcin Popkiewicz

Jednak efektywność energetyczna nie wystarczy – energii wciąż będziemy potrzebować i jakoś będziemy musieli ją wytwarzać. Mamy trzy możliwości: technologie „czystego węgla”, energię jądrową i odnawialne źródła energii.

Efektywność energetyczna

Poniedziałek 15 czerwca 2009, Marcin Popkiewicz

Marnujemy większość energii. Z całej energii spalanego w elektrowni węgla w światło w żarówce żarowej zamienia się tylko niewiele ponad 1% energii.

Światowy system energetyczny na rozdrożu

Poniedziałek 15 czerwca 2009, Marcin Popkiewicz

Tania, łatwo dostępna energia to podstawa działania naszej cywilizacji. Bez niej nie byłoby wydobycia rud większości metali, nie mielibyśmy naszych fabryk, transportu lotniczego, samochodowego i oceanicznego, pnących się w górę miast, satelitów i komputerów. Również Zieloną Rewolucję, która oddaliła od nas groźbę głodu i pozwoliła na bezprecedensowy wzrost naszej populacji, zawdzięczamy pestycydom, nawozom, mechanizacji rolnictwa, transportowi, plastikom i chłodzeniu żywności – czyli paliwom kopalnym. Pozyskujemy z nich 85 procent naszej (...)

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia