Jaki sens ekonomiczny ma ograniczanie emisji CO2?
Dowody naukowe na istnienie związku pomiędzy działalnością człowieka, koncentracją CO2 w atmosferze i zmianami klimatu są przytłaczające. Nie ma również wątpliwości co do tego, że skutki gospodarcze nasilających się zmian klimatycznych będą o wiele dotkliwsze niż obecny kryzys ekonomiczny. Jeżeli nie powstrzymamy narastającej koncentracji CO2 w atmosferze to podstawy egzystencji ludzi na całym świecie - takie jak dostęp do wody pitnej czy produkcja żywności – zostaną (...)
Czy wulkany emitują więcej CO2 niż ludzie?
Zdecydowanie nie. Choć wybuchy wulkanów są jednym z naturalnych źródeł emisji CO2, to szacuje się, że emitują one około 150 raz mniej dwutlenku węgla niż współczesna cywilizacja.
CO2 to tylko jeden z gazów cieplarnianych. Człowiek jest odpowiedzialny za niewielki procent CO2. Jak wobec tego możemy wpłynąć na zmianę temperatury?
Przy prawie pełnej szklance przelanie nawet o 1 proc. jej objętości powoduje, że płyn wycieknie. Między innymi na tym przykładzie naukowcy tłumaczą wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Wszystko jedno, czy przekroczymy limit o jeden, czy o pięć procent – bo to i tak przepełnia szklankę.
Czy zmianami klimatu steruje aktywność Słońca?
Bez wątpienia słońce przez stulecia wpływało na zmiany temperatury na Ziemi. Cykliczne okresy zlodowacenia w długich skalach czasowych przypisuje się zmianom orbity Ziemi i ilości dochodzącej energii słonecznej.
Skoro para wodna jest gazem cieplarnianym w największym stopniu odpowiedzialnym za efekt cieplarniany, to dlaczego mówi się o redukcji CO2?
Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym gazem cieplarnianym jest para wodna, która odpowiada za około 60% efektu cieplarnianego. Jest ona jednak częścią zamkniętego obiegu wody w przyrodzie.
Ziemska Ruletka - rozmowy o klimacie
Pomimo gorączkowych rozmów kończących się negocjacji na międzynarodowym szczycie klimatycznym w Poznaniu, niektórzy delegaci wciąż znajdują czas na pewną grę, której oddają się między sesjami. Gra nosi nazwę „Ziemska Ruletka” i rządzi się dość prostymi zasadami: