12.11 - Spotkanie org. ekologicznych i pomocowych z gośćmi z Etiopii, Nigerii i Tajlandii
Skutki zmian klimatu stanowią dziś jedne z największych zagrożeń dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.
Ludzie z krajów Globalnego Południa dostrzegli tę zależność już dawno, ponieważ zmiany klimatu bezpośrednio wpływają na ich życie i możliwości rozwoju. 12 listopada gościć będą w Warszawie bezpośredni świadkowie zmian klimatu – działaczki i działacze społeczni z Tajlandii, Etiopii i Nigerii. Będą mówić o tym, jak wygląda codzienna walka z negatywnymi skutkami zmian klimatu w ich krajach.
W imieniu Polskiej Zielonej Sieci serdecznie zapraszamy na nieformalne spotkanie, które odbędzie się 12 listopada (czwartek) o godz. 18:00 w księgarni&kawiarni Tarabuk (ul. Browarna 6, Warszawa).
To wyjątkowa okazja, by posłuchać relacji ludzi, którzy w swoich krajach adaptują społeczności lokalne do skutków zmian klimatu i w ten sposób pomagają im w rozwoju. To również pierwsza taka okazja, by w nieformalnej atmosferze podyskutować o możliwościach współpracy z przedstawicielami polskich organizacji pomocowych i ekologicznych.
Goście zagraniczni:
Wanun Permpibul z Tajlandii – zajmuje się badaniem skutków zmian klimatu dla tajlandzkich lokalnych społeczności, przez 5 lat kierowała programem Klimat i Energia w WWF Thailand, obecnie pracuje dla Thai Working Group for Climate Justice jako Policy Officer.
Negusu A. Woldemedhin z Etiopii – dyrektor Forum for Environment, koordynator African Climate Appeal, znany w Etiopii działacz społeczny.
Opele Akibu Idowu z Nigerii – agronom z południowej Nigerii, zajmuje się wpływem zmian klimatu na lokalne rybactwo (region Ogun).
Agenda spotkania:
18:00
- Wprowadzenie: dla klimatu = przeciw ubóstwu - wspólny mianownik organizacji ekologicznych i pomocowych. Aleksandra Antonowicz (Polska Zielona Sieć)
- Jak zmiany klimatu wpływają na walkę z ubóstwem w krajach rozwijających się? W. Permpibul (Thai Working Group for Climate Justice, Tajlandia), N. A. Woldemedhin (Forum for Environment, Etiopia)
- Zmiany klimatu z punktu widzenia walki z ubóstwem. Izabela Wilczyńska (Policy Oficer, Polska Akcja Humanitarna)
- Sytuacja krajów rozwijających się w nowym porozumieniu klimatycznym. Zbigniew Karaczun (ekspert Koalicji Klimatycznej)
19:00
- Dyskusja połączona z poczęstunkiem
Dodatkowe informacje
- W trakcie spotkania przewidziany poczęstunek fair trade.
- Gorąco prosimy o potwierdzenie przybycia emailowo: dominik@globalnepoludnie.pl
- Wystąpienia zagranicznych gości w j.angielskim. Możliwość zadawania pytań w j.polskim.