Inne programy PZS: ekonsument.pl | globalnepoludnie.pl | ekoprojekty.pl | powietrze.krakow.pl RSS: Zapisz się do naszego RSS!
Strona główna > NASZE AKCJE > Poprzednie akcje > Dla klimatu = przeciw ubóstwu > Aktualności projektu > Skutki zmian klimatu w Nigerii - działaczka organizacji Tubali po raz (...)

Skutki zmian klimatu w Nigerii - działaczka organizacji Tubali po raz pierwszy w Polsce!

Środa 2 listopada 2011 / Ola Antonowicz

6 i 7 listopada Polska Zielona Sieć we współpracy z Polską Akcją Humanitarną gościć będzie Hauwę Umar-Mustapha, nigeryjską działaczkę zajmującą się wpływem zmian klimatu na rolnictwo i sytuację kobiet w Nigerii.

7 listopada o godz. 11:30 w kawiarni Wrzenie Świata odbędzie się specjalny briefing dla mediów, w trakcie którego będzie można wysłuchać bezpośredniej relacji pokazującej sytuację w Nigerii w związku ze skutkami zmian klimatu. Spróbujemy się połączyć również internetowo z Seraphiną Gigira Aupong z Papui Nowej Gwinei, by dowiedzieć się, jaki wpływ na papuaskie społeczności rybackie mają zmiany klimatu. Zainteresowanych dziennikarzy prosimy o kontakt z Katarzyną Zegadło

Hauwa Umar-Mustapha jest zaangażowana od początku lat 90-tych w projekty dotyczące praw kobiet w Nigerii. Obecnie przygotowując doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Ahmadu Bello w Zarii, jest jednocześnie dyrektorką departamentu ds. kobiet i młodzieży w Nigeryjskim Kongresie Pracy oraz koordynatorką wykonawczą „Tubali Development Initiative”. Specjalizuje się w badaniu wpływu globalnego ocieplenia na rolnictwo i rozwój wiejskich społeczności w Nigerii, poświęcając wyjątkową uwagę kobietom, które są szczególnie narażone na negatywne skutki zmian klimatu.


Urodzona i wychowana w Nigerii Hauwa Umar-Mustapha doskonale rozumie trudną sytuację Nigeryjek. Restrykcyjne skutki obowiązującego w wielu rejonach kraju prawa sharia, wszechobecna poligamia, dyskryminacja kobiet bezdzietnych, niezamężnych, wdów, brak możliwości dziedziczenia po ojcu, mężu, nadal stosowane na południu państwa obrzezania dziewczynek są jednymi z wielu trudności, z jakimi mierzą się jej rodaczki na swojej drodze do rozwoju.

Hauwa poprzez różnego rodzaju raporty, publikacje, wykłady stara się nie tylko uświadamiać problemy, z jakimi boryka się 60 milionów kobiet w Nigerii, ale przede wszystkim aktywnie angażować w działania, które mają na celu promowanie zasad równości i sprawiedliwości. Ogromnym wyzwaniem przed jakim stoi, próbując aktywizować swoje rodaczki, jest problem ubóstwa, który w bogatej w zasoby Nigerii dotyka ponad 70% społeczeństwa, zwłaszcza najmniej uprzywilejowane i zamieszkujące tereny rolnicze kobiety. Kraj doświadcza symptomów zjawiska nazywanego „paradoksem obfitości” lub „przekleństwem zasobów”, gdzie wydobycie ropy i gazu zamiast wzrostu gospodarczego pogrążyło kraj w biedzie, przyczyniło się do nieodwracalnej degradacji środowiska oraz nasilających się konfliktów. Trwająca od ponad 50 lat rabunkowa eksploatacja złóż Delty Nigru skutkuje częstymi wyciekami ropy oraz bezustającym spalaniem gazu, powodując choroby, poronienia, zatrucia rzek i gleby, od których zależą żyjące na tych terenach społeczności rybackie i rolnicze.

Kolejnym, do niedawna jeszcze niezauważanym zagrożeniem dla mieszkańców Nigerii, a zwłaszcza najmniej uprzywilejowanych kobiet, są negatywne skutki zmian klimatu. Anomalie pogodowe, intensywniejsze susze, ulewy zaburzają tradycyjny sposób życia i stanowią ryzyko dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz całego kontynentu, jako że Nigeria jest jednym z największych afrykańskich producentów kasawy. Dla kraju, w którym w sektorze rolnictwa pracuje większość populacji, a kobiety stanowią do 80% siły rolniczej, zmiany klimatu oznaczać mogą nie tylko pogłębienie ubóstwa, ale katastrofę humanitarną.

Hauwa Umar-Mustapha oraz jej organizacja „Tubali Development Initiative” widząc rosnące niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą globalne ocieplenie, wyszła naprzeciw wiejskim społecznościom Nigerii, które nie zawsze potrafią zrozumieć nową rzeczywistość i zaadaptować się do niej. Badając wpływ zmieniającego się klimatu na rolnictwo i uwzględniając przede wszystkim już i tak bardzo trudną sytuację kobiet, Hauwa Umar-Mustapha ma nadzieję przyczynić się do popularyzacji wiedzy na ten temat i tym samym pomóc w przystosowaniu się do dramatycznych zmian, których doświadczają i będą coraz dotkliwiej doświadczać jej rodacy.



Jakieś wiadomości lub komentarze?
  • Paragrafy możesz tworzyć pozostawiając puste linijki. Jeśli chcesz dodać link wpisz: www.adresstrony.pl. Zostanie automatycznie przetworzony w link. Komentarze z reklamami będą natychmiast usuwane!

(Twój adres nie będzie publiczny)

Polska Zielona Sieć | Wykonanie strony: NGOmedia